kulcsár edina
A különös égi jelenség a következő napokban lesz megfigyelhető.
Amikor a közelgő afrikai eredetű porfelhőről beszélünk, valószínűleg neked is az az első gondolatod, hogy sáros, koszos por lepi majd be az autód, akárcsak tavaly októberben. A helyzet nem ennyire egyszerű, arról nem is beszélve, milyen elképesztő látványt tartogat számodra az érkező szaharai homok.
A szél a következő napokban a Szahara homokjának felső rétegét felkapva, több milliárd tonna homokot emel fel a sivatagból, majd szórja szét szerte a világon, többek között Magyarországon is. Hazánkba éves szinten néhány százezer tonna szaharai por érkezik, mely nagyjából 3-5 tonna finom szemcsés homokot jelent négyzetkilométerenként, ami elképesztően sok.
A por időjárásra gyakorolt hatása többrétű. A magasban fölénk áramló szaharai por egyrészt fakóbbá teheti az égboltot. Másrészt a napkeltéket és a naplementéket narancsos árnyalattal színesítheti meg. Az érkező levegő várhatóan száraz lesz, így nem kell attól tartani, hogy a csapadék miatt a por sárrá válik és rátapad az autókra.
Ami a szaharai por klímaváltozási hatásait illeti, rossz hír, hogy a homok egyre közelebb jut a sarkvidékekhez is. Míg az apró, finom szemcsék csökkentik a besugárzást, azaz hűtik a felszínt, addig az óriási szemcsék, melyeket nagy mennyiségben hordoz a szél, fokozzák a föld melegedését. Ennek mértékét egyelőre még vizsgálják a tudósok – mutatott rá a Köpönyeg.
Az autók tisztasága, a narancsos árnyalatú látvány és a klímaváltozás mellett a közlekedésre és az egészségre is komoly hatást gyakorol majd az érkező homok. A látási viszonyok romlása és a légtér megváltozása Magyarországon egyelőre nem annyira jellemző, mint más országokban. Az egészségügyi vonatkozások kapcsán azonban elmondható, hogy főként a tüdőbetegeket, a kardiovaszkuláris betegségekben szenvedőket érinti a jelenség. Ami pedig az energiatermelést illeti, a lerakodó homok és por befolyásolja például a napelemek hatékony működését.