kulcsár edina
Drágulhat a hús és a hústartalmú élelmiszer az üzletekben. Új adót akar bevezetni a német mezőgazdasági miniszter.
Cem Özdemir német mezőgazdasági miniszter szerdán a közösségi oldalán a tervezett húsadóval kapcsolatban néhány eurócentes emelésről beszélt, de konkrétumokat nem árult el a Bildnek. Maga a minisztérium illetékes bizottsága („Borchert Bizottság”) már korábban is 40 centes összeget említett kilónként, hogy elegendő bevétel álljon rendelkezésre az állattenyésztés szerkezetátalakítására, lényegében az állatjóléti intézkedésekre.
A baromfiszövetség abszurdnak tartja az adó összegéről folyó vitát. Wolfgang Schleicher elmondta: Özdemir koncepciója a politikai önkény kategóriájába tartozik, és a szövetség elutasít minden ehhez hasonló adót.
A CDU is megtámadta Özdemir adótervét. A párt nevében Gitta Connemann azt mondta: „Meg akarják büntetni azokat, akik húst fogyasztanak. A miniszternek semmi köze az állatjóléthez vagy a gazdákhoz. Egy új zöld átnevelési adóról van szó.”
Mire fordítanák a befolyt pénzt?
Az adó a
„húsra, húskészítményekre és az ehető belsőségekre”,
valamint a „bizonyos arányban húst, húskészítményeket vagy ehető belsőségeket tartalmazó feldolgozott termékekre”, különösen a húsra és a kolbászra vonatkozna. A befolyó pénzből állatjóléti beruházásokat, például az istállók átalakítását finanszíroznák. A Borchert Bizottság évi 3,6 milliárd euróra becsülte a felújítások költségét. A gazdák ezt önerőből nem tudják fedezni. Ennek finanszírozására szolgálna az Özdemir által említett adó. A fogyasztók többletköltségét az alacsony jövedelmű háztartások esetében szociálpolitikai intézkedésekkel enyhítenék.
A Német Gazdaszövetség az állatjóléti húsadót
„elferdített kompromisszumnak tartja”
, ami nem kompenzálja mezőgazdasági gázolaj adókedvezményének megszüntetését. „A mezőgazdaságnak most elsősorban olyan megoldásokra van szüksége, amelyek tehermentesítik az összes vállalkozást” – mondta Bernhard Krüsken, a Német Gazdaszövetség főtitkára. Ez magában foglalta a bürokrácia csökkentését is. Ráadásul „teljesen homályos, hogyan jutna a pénz végül a gazdákhoz”.