kulcsár edina
Vandál pusztítás lett 2018-ban egy ellenzéki tüntetésből a tomboló tömeg padokat és kukákat gyújtott fel, tört-zúzott Budapest utcáin. A balhéból Fekete-Győr András is alaposan kivette a részét, ő füstgránátot dobott a rendőrsorfalra. A bíróság most egy év börtönbüntetésre ítélte, két év próbaidőre felfüggesztve.
2018 decemberében Fekete-Győr Andrásnak teljesen természetes volt, hogy füstgránátot dobott a Parlamentet védő rendőrsorfalra. „Nem bánt senkit egy füstgránát, de az emberekben akkora düh van, hogy vannak eszközök, amikkel élni kell” – mondta tettének másnapján a politikus, akiről videófelvétel is készült, ahogy meggyújtja a füstgránátot, majd eldobja. Fekete-Győrt társtettesként csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszakkal vádolták meg, a héten született meg ügyében a másodfokú ítélet.
2018. december 13-án az erőszak több minősített formáját is bevették az ellenzéki tüntetők. Öt rendőr sérült meg azon az éjszakán, amikor ellenzéki politikusok és politikai aktivisták tüntetést szerveztek a munka törvénykönyvének módosítása ellen. Budapest utcáit tomboló vandálok lepték el, akik törtek-zúztak, padokat és kukákat locsoltak le benzinnel majd gyújtottak fel, rendőröket becsméreltek, dobáltak dobozokkal, füstgránátokkal.
Ezek között az agresszív tüntetők között jelent meg Fekete-Győr András is, aki bátran odaszegődött vandálok közé, az esetről készült videófelvétel tanúbizonysága szerint égő füstgránátot is dobott a Parlamentet védő rendőrsorfalra.
Bár a politikus első körben egyértelműen elismerte, hogy füstgránátot dobott a rendőrökre, később már tagadni próbálta bűnösségét, sőt, igyekezett elbagatellizálni a dolgot. „Egy játékboltban is kapható lila füstölőt ejtettem két rendőrsorfal közé. Soha nem bántottam senkit, és soha nem állt szándékomban ártani a rendőröknek” – fogalmazott.
Fekete-Győr Andrást első fokon felmentették a vádak alól, másodfokon azonban egy év börtönbüntetésre ítélték, két év próbaidőre felfüggesztve. Az ítélet egyelőre nem jogerős, az ügyészség három nap gondolkodási időt kért, Fekete-Győr András pedig a Kúriához fordul jogorvoslatért, szerinte ugyanis nem törvényellenes rendőröket füstgránáttal dobálni.
A Momentum korábbi elnöke a másodfokú ítélet után egy Facebook posztban azt írta, hogy „egy családapát hatodik éve hurcolnak meg mondvacsinált okokkal, és fenyegetnek börtönbüntetéssel”. Vajon a politikus arra gondolt, hogy a rendőrök, akiket füstgránáttal dobált meg, szintén családapák lehetnek?