tóth gabi
Egy német laboratóriumban végzett vizsgálatsor komoly hiányosságot tárt fel a gyerekek egyik kedvenc nasijával kapcsolatban. Mutatjuk, mit találtak a kukoricás pufikban a szakemberek!
A német fogyasztóvédők ezúttal kukoricás rágcsálnivalókat, vagy más néven pufikat vizsgáltak meg laboratóriumi körülmények között, hogy kiderítsék, a címkén jelzett összetevőkön kívül mi van bennük. 19-ből tíz esetben találtak olyan anyagot, melynek hosszútávú fogyasztása károsítja a gyermekek szervezetét. Mutatjuk a részleteket!
A puffasztott kukoricarudak, vagy a köznyelvben csak pufik csomagolása egyértelműen a gyerekeket célozza: színesek, mosolygós arcok és/vagy kis állatkák vannak rajtuk. Az ilyen típusú termékeket a szakértők szerint már 1 éves kortól fogyasztják a gyerekek, ezért sem mindegy, mit tartalmaznak a címkén feltüntetett összetevőkön kívül. Ezeket a nassolni valókat ráadásul a szülők általában azért veszik meg a gyereküknek, mert biztonságosnak, egészségesebbnek hiszik őket, mint a többi édességet. Valóban így van ez és ha nem, akkor mit vegyenek inkább a szülők?
19 kukoricás rágcsálnivalót vásároltak a német fogyasztóvédők szupermarketekből, diszkontokból, drogériákból és kiskereskedőktől. Összesen 13 bio és hat hagyományos kukorica snack került a bevásárlókosárba. A teszthez csak kukorica alapú termékeket választottak, legfeljebb olaj és só hozzáadásával. Az alanyokat egy független laboratóriumban vetették vizsgálatok alá. A vizsgált termékek teljes listája itt érthető el.
A tesztben szereplő 19 féle termékből 10 penészgomba toxinokkal volt szennyezett, öt éppen hogy megfelelt a követelményeknek, az értékelésnél pedig csupán 4 termék kapott „kiváló” minősítést (egyebek között a dm sajátmárkás pufija), mivel ezekben legfeljebb nyomokban lehetett kimutatni a penészgomba toxinokat. Kiderült az is, hogy mindegy, a pufihoz használt kukorica hagyományos vagy ökológiailag fenntarthatóbb (bio) gazdálkodásból származik-e, a penészgombák ugyanúgy megtelepedhetnek a gabonán.
19-ből hat termék túl sósnak is bizonyult. A WHO 2023-as táplálkozási profilja szerint az olyan nassolni valók például nem is reklámozhatók gyerekeknek, amikben 100 grammonként 0,1 grammnál több (nátrium) só található, a tesztelt, gyerekeknek szánt termékek harmada pedig meghaladta ezt az értéket.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (EFSA) adatai szerint a kicsik viszonylag nagy mennyiségű gabonaalapú élelmiszert fogyasztanak, amikor hat hónapos koruk körül elkezdik a kiegészítő táplálékok fogyasztását (hozzátáplálást), ezért ebben a korban vannak a legnagyobb veszélynek kitéve a mérgező penészgombáknak az alacsony testsúlyuk miatt.
Az igaz, hogy a gyerekek szeretnek ropogtatni, de a rágcsálnivalók általában kevés egészséges tápanyagot tartalmaznak. A gyümölcsök és zöldségek ízletes snacknek is sokkal ideálisabbak és sokkal egészségesebbek, mint például a puffasztott kukoricarudak.