tóth gabi
Január 6-án szokás leszedni a karácsonyfát és megenni az utolsó falat bejglit is. De miért pont ezen a napon? Milyen népszokások kapcsolódnak még a vízkereszthez? Összegyűjtöttük!
Rengeteg népszokás és hagyomány kötődik ehhez a naphoz. Például január 6-a, vagyis vízkereszt napja a farsangi időszak kezdete is egyben. Utánajártunk, milyen más vallási eredetű, vagy épp népszokás kötődik ehhez a naphoz.
A vízkereszt vagy más néven epifánia a különböző vallásokban a karácsonyi ünnepkör végét jelenti. Van, ahol ez a nap a háromkirályok, avagy a napkeleti bölcsek érkezésének ünnepe. A hagyomány szerint Caspar, Melchior, Balthasar – azaz Gáspár, Menyhért, Boldizsár- ezen a napon lelt rá a kisdedre Betlehemben. A vízkereszt második evangéliumi értelmezése szerint pedig ekkor keresztelte meg Keresztelő Szent János a 30 éves Jézust a Jordán folyóban. Végül pedig a Biblia szerint ezen a napon volt a kánai menyegző, amikor Jézus először tett csodát: borrá változtatta a vizet.
A farsang kezdete mindig január hatodika, vagyis vízkereszt napja. A vége viszont évről évre változik, eshet akár március elejére is. A farsang ugyanis hivatalosan a húsvétot megelőző negyven napos nagyböjt kezdetéig, a húshagyó keddet követő hamvazószerdáig tart. Vagyis idén már korán, február 14-én, a szerelmesek napján vége lesz a farsangi időszaknak.
A világ keleti felén Jézus megkeresztelkedésére, nyugaton pedig a napkeleti bölcsek látogatására emlékeznek vízkeresztkor. Ilyenkor víz- és tömjénszenteléssel emlékeznek meg a bibliai eseményekről, innen ered a vízkereszt elnevezés is. Emellett régebben vízkeresztkor sokan hazavitték a templomból és magukra locsolták január 6-án a szenteltvizet, állítólagos gyógyító ereje miatt.
Régebben népszerű volt a gyerekek körében a napközbeni háromkirályozás, este pedig a csillagozás, vagyis a napkeleti bölcsek látogatásának bemutatása, házról-házra járva. Sokan erre a napra tették a házszentelést, aminek a végén az ajtóra az évszám és három betű, a G, az M és a B került fel, vagyis a napkeleti bölcsek nevének kezdőbetűi. Ami pedig az időjárási jóslatokat illeti: régen úgy tartották, hogy ha vízkeresztkor hideg volt, havazott, akkor rövid télre lehetett számítani. Viszont ha sütött a nap, az hosszú telet jósolt. Ezek szerint idén rövid telünk lesz.