kulcsár edina
Átnéznek az utcán a gyászoló apán a csányi mászókabeleset lehetséges felelősei. 2019. szeptember 26-án, a helyi óvodában három gyermek felmászott a köteles mászókára, ám az eszköz kidőlt, a hatéves Radics Mercédesz halálát okozva. Az ügy most jutott el arra a szakaszra, hogy február 5-én, a Hatvani Járásbíróságon előkészítő tárgyalást tarthassanak.
Mint arról beszámoltunk, 2019. szeptember 26-án, 11 óra 15 perckor a csányi óvoda kertjében három gyermek, Balázs, Edvard és Mercédesz felmászott a köteles mászókára. A játék a három gyermek súlya alatt kidőlt és rájuk zuhant. A két kisfiú könnyebb sérülést szenvedett, ám Mercédesz nem élte túl a balesetet. A faluban pillanatok alatt eluralkodott a lincshangulat, de éppen a kislányt gyászoló család intette nyugalomra a feldühödött, összesereglett tömeget.
A felelősök megbüntetése az igazságszolgáltatás feladata! Bízom benne, hogy a hatóságok hamar az ügy végére járnak. És felelősségre vonják, akit kell
– jelentette ki Radics Béla, Mercédesz édesapja. Arra azonban ő sem számított, hogy több, mint négy évet kell arra várnia, hogy a bíróságon a szemébe nézhessen azoknak az embereknek, akiknek gondatlanságából el kellett temetnie a gyermekét.
A nyomozás során kiderült: a település polgármestere – az óvoda fenntartójának és üzemeltetőjének képviselője – 2011 nyarán rendelte meg az óvoda udvarán lévő játékok állapotának és biztonságának felülvizsgálatát. A vizsgálat aggasztó eredménnyel zárult: a játékok többsége nem felel meg az előírásoknak. A köteles mászóka alól az ütéscsillapító réteg hiányzott, az esési terében növényzet és betonfelület volt megtalálható. Medve István polgármester az önkormányzat intézményeit érintő pénzügyi kérdéseket a saját hatáskörébe vonta. Ennek értelmében a (kiadással járó) felújítási-javítási munkákkal kapcsolatban is ő hozhatott érdemi döntéseket.
B. Ágnes, az óvoda akkori intézményvezetője a balesetveszélyessé nyilvánított játékok használatát nem tiltotta és akadályozta meg. A mászókát 2013-ban ismeretlenek áthelyezték, ám a játék (kitámasztásra is szolgáló) létráját nem helyezték vissza. Így az eszközt mindössze a két földbe ásott, impregnálatlan gerenda tartotta, ám azok földben levő részei az évek során elkorhadtak. Ez okozhatta a tragédiát.
Az ügyészség indítványozta, hogy a polgármestert másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre és kétmillió forintos pénzbüntetésre, míg az egykori óvodavezetőt szintén másfél éves szabadságvesztésre, illetve egymillió-kettőszáz-ötvenezer forintos pénzbüntetésre ítéljék, amennyiben az előkészítő ülésen beismerik bűnösségüket halált okozó, foglalkozás körében elkövető gondatlan veszélyeztetésben.
Az én kislányom addig nem nyugodhat békében, míg a vétkesek meg nem kapják a méltó büntetésüket. A másfél éves szabadságvesztést aránytalanul csekélynek tartanám
– jelentette ki a Ripostnak Béla. Elárulta: a vádlottakkal rendszeresen találkozik a csányi utcákon, ők azonban gyakorlatilag levegőnek nézik.
Nem köszönünk egymásnak, de ha mondanának valamit, nem tudom, mit válaszolnék. Egyszerűen átnéznek rajtam.