RETRO RÁDIÓ

Így segítik beszélő robotok a munkát az ÉPC-Honvédkórházban – Videó

Létrehozva2024. 01. 24. 17:15

A dolgozókon kívül robotok is segítik a munkát az Észak Pesti Centrumkórház - Honvédkórházban. Ezek a beszélő, villogó és állandóan mozgásban lévő robottargoncák még 2007-ben lettek telepítve és beváltak. Saját parkolójuk, töltőállomásuk és liftjük is van.

Többórányi munkát spórolnak meg a dolgozóknak azok a robotok, amik 17 éve működnek az ÉPC-Honvédkórházban. A robottargoncák naponta 150-200 megbízatást teljesítenek, működésüket pedig egy központi szerver irányítja, de saját parkolójuk és töltőállomásuk is van. Mi több, még beszélnek is! Eredetileg nyolc robot lett telepítve a kórházba, így amikor mind működik, hatalmas a forgalom a kórház alagsorában. Főleg szállítási feladatokat látnak el egyik pontról a másikra, legyen szó ételről, hulladékról vagy akár orvosi, műtős eszközökről. Hála a kórház eredeti tervezésének, a robotoknak saját liftjük van és a beprogramozott útvonalukon képesek úgy közlekedni, hogy kikerülik az akadályokat.

Így néznek ki azok a robottargoncák, melyek segítik a munkát a kórházban / Fotó: Mate Krisztian

„Robot indul. Kérem az utat szabadon hagyni"

Egy kórház sosem áll le, pláne nem az ÉPC-Honvédkórház, ahová folyamatosan, szinte mindenhonnan érkeznek betegek. Itt nincs ünnepnap, szabadság vagy hosszabb pihenő, folyamatos a pörgés. Épp ezért is örültek annyira a dolgozók, amikor 2007-ben 8 robottargoncát telepítettek az intézménybe, amik belső szállítási munkákat látnak el, meggyorsítva a napi teendők ellátását.

Ezek a robotok szállítják a veszélyeshulladékkal, kommunális hulladékkal, steril anyaggal, gyógyszertári anyaggal vagy épp étellel teli konténereket, hogy azt ne a dolgozóknak kelljen mozgatniuk, ezzel időt spórolva meg nekik

– nyilatkozta a Ripostnak Nagy Gábor, a Rendszerüzemeltetés részlegvezetője, akitől megtudtuk, hogy a robotok napi 150-200 szállítási feladatot látnak el. Ezeket a feladatokat nélkülük mind a dolgozóknak kellene elvégezniük, ami sok időkiesést jelentene a mindennapi munkában.

A robottargoncák, megkapva a feladatot a szervertől, azonnal a helyszínre érkeznek, a szállítandó konténer alá gördülnek, megemelik azokat és már viszik is oda, ahol épp szükség van rá. Így ér oda időben a reggeli, ebéd és vacsora is a fekvőbetegosztályokra, hiszen meghatározott időben a robot elszállítja az osztályra az ételt és jelez a nővérpultban, hogy már hordhatják is ki a betegeknek.

Tamás Orsolya vezető dietetikus szerint 5-10 emberről veszik le a plusz munkát ezek a robotok, segítve a mindennapokat / Fotó: Mate Krisztian

Az ételt is robotok viszik az osztályokra

A mi munkánkat abban segítik a robotok, hogy az ételt szállítják a fekvőbetegosztályokra, naponta kétszer, meghatározott időben. Reggel 7-től 8 óráig viszik ki a reggelit és a tízórait, negyed 12-től pedig az ebédet, uzsonnát és a vacsorát. Így a betegek mindig ugyanabban az időben kapják meg az ételt, a nővéreknek már csak szét kell osztaniuk

– mondta el a Ripostnak Tamás Orsolya, a Központi Dietetikai Szolgálat vezető dietetikusa. Nem csak az étel kiszállításában segítenek a robotok a dolgozóknak, azok szállítják el például műtét után az eszközöket a sterilizálóba, majd ha készen vannak, vissza is hozzák őket a műtőhöz, hogy folyhasson tovább a munka, amiből bőven akad a Honvédkórházban.

 

Nagyon fontos, hogy minden eszköz, ami a beteggel érintkezik, fertőtlenített legyen, amit invazív használunk - például a műtéti eszközök -, annak sterilnek kell lennie.” Ez hatalmas feladat. Ezeket az eszközöket tehát el kell juttatni a Központi Sterilizálóba, ebben is segítenek a robotok. Azok hozzák-viszik az eszközöket az osztályokról, műtőkből és szakrendelőkből a sterilizálóba, majd onnan vissza is szállítják. Így a dolgozóknak csak bele kell tenniük a konténerbe és hívni egy robotot

– részletezte Dr. Szabóné Darázs Mónika, a Kórházhigiéniai Osztály Központi Sterilizálójának vezetője.

„Ezt a munkát plusz három embernek kellene ellátnia, akik a robotok miatt így elmehetnek szabadágra, betegállományba, vagy akár van idejük megebédelni, hiszen a robotok teszik a dolgukat addig is" – tette hozzá.

Robot viszi az ebédet. / Fotó: MK

A Honvédkórházban 17 éve segítik a munkát a robotok, de az emberi munkaerőre mellettük is szükség van, hiszen folyamatosan figyelni kell azokat és adott esetben kezelni a meghibásodásukat. Az ember tehát pótolhatatlan, a robotok csupán segítik őket, hogy a megspórolt időt a betegek szolgálatával tölthessék – hangsúlyozták a kórházban.

Nézd meg a robotokról készült videónkat!

 

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.