kulcsár edina
Az első magyar női Nobel-díjas, Karikó Katalin élete számtalan érdekes fordulatot tartogatott már eddig is. A Ripost összeszedte a legérdekesebbeket.
Karikó Katalin magyar biokémikusnak és Drew Weissman amerikai mikrobiológusnak ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért. A biokémikus újságíróknak és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) vezetőinek a bejelentést követően azt mondta, a fiatal diákoknak azt üzeni, fontos, hogy megőrizzék a fizikális és mentális egészségüket, tanulják meg a stresszt kezelni.
A Ripost összeszedett 10 érdekes tényt a friss Nobel-díjasról, íme először videónk:
Karikó Katalint korábban orvostudományi díjjal tüntette ki a tokiói Keio Egyetem. Indoklásukban akkor azt írták:
Karikó Katalin 1989-ben Amerikában kezdett dolgozni az mRNS-sel, mert meggyőződése volt, hogy az mRNS-t fel lehet használni arra, hogy a sejteket saját gyógyszereik előállítására utasítsa
A Szegedi Tudományegyetem biológia szakán diplomázott 1978-ban, majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban (SZBK) végzett kutatómunkája eredményeként alma materében védte meg PhD-dolgozatát, 1983-ban avatták doktorrá. Az MTA ösztöndíjasaként az SZBK Biofizika Intézetének nukleotid kémiai laborjában kezdett el vírusokkal dolgozni.
1985-ben egy leépítéskor elbocsátották, ezután családjával az Egyesült Államokba ment, ahol a philadelphiai Temple Egyetemen szerzett állást.
A biokémikus egy korábbi interjújában arról mesélt, hogy Amerikában előbb hét éven át kardiológián kutatott, de amikor ott elfogyott a levegő körülötte, volt egy orvostanhallgató, aki közben agysebészeten rezidens volt, és meggyőzte a tanszékvezetőt, hogy kell molekuláris labor és oda molekuláris biológus. Így kapott életében először labort és fizetést, hogy az mRNS-t kutassa.
Most nem dolgozom laborban, de amikor ott dolgoztam, azt mondta a férjem, hogy a mekis fizetés jobb lenne. Szerinte nagyjából 1 dollárra jött ki az órabérem, az alapján, amit laborban töltöttem, majd itthon dolgoztam, pályázatokat és cikkeket írtam
- így emlékezett vissza életének korábbi időszakára Karikó Katalin.
A világ akkor ismerte meg a nevét, amikor a Pfizer-BioNtech cégek előálltak az mRNS alapú vakcinával. Azóta sok interjúban, cikkben csak úgy hivatkoznak Karikó Katalinra, mint a "vakcina anyjára".
2021-ben tizenöt kisbolygót neveztek el magyar személyiségekről, csillagászokról, fizikusokról és más tudományágak művelőiről. Ekkor kereszteltek el egy aszteroidát is Karikó Katalinról.
Az amerikai New York Times korábban részletes anyagot közölt Karikó Katalinról. A magyar biokémikus a lap szerint ünneplésképpen nem méregdrága pezsgőt bontott vagy más különleges luxusholmival jutalmazta magát: hanem egy doboz Goobers márkájú tejcsokoládés mogyorót vett magához és az egészet megette – egyedül. Vagyis így, egészen puritán módon ünnepelt Karikó Katalin, miután kiderült, a Covid-vakcina működik.
A Brain Bar egyik korábbi interjúból kiderült, hogy Karikó Katalin a végletekig szerény. A hallgatók megtudhatták, hogy még mindig a régi autójával jár és a pénzjutalmakat, amelyeket kap, azon nyomban eladományozza.
A magyar biokémikus tiszteletbeli díszdoktori címet kapott a Harvard Egyetemtől. Szintén elismerésben részesült a kétszeres Oscar-díjas Tom Hanks is.
Karikóról és Hanksről egy közös kép is készült, melyen az arcukra van írva, mennyire örülnek a különleges és megtisztelő elismerésnek, nem is beszélve a találkozásról.
Nem felejti a kisújszállási strandot, a kakaós csiga ízét, a kisváros ölelő nyugalmát a ma már Amerikában élő kétszeres olimpiai bajnok evezős, Francia Zsuzsanna. Aki nem Susan, hanem Zsuzsi, hiszen így szólítja őt otthon édesapja, Francia Béla és édesanyja, Karikó Katalin is - írta meg korábban a Magyar Nemzet.
Karikó Katalin nem ül a babérjain, a koronavírus-járvány után is folytatja a kutatásait, ebben látja ugyanis a gyógyítás jövőjét. Szerinte akár még a rákos megbetegedéseket is képesek lesznek gyógyítani és akár megelőzni is, ahogy az autoimmun betegségeket is.
„Az immunrendszer és a vírusok állandóan harcolnak, de amikor bejön az RNS-vakcina, akkor a meccs el van döntve, a vírus ki van ütve„ – mondta a szakember.