tóth gabi
Azt vizsgálták mennyire használhatóak, illetve hogy megérik-e a pénzüket. Ehhez 141 gőzölős vasalót és gőzállomást teszteltek le laboratóriumi körülmények között.
A vasalók piacán a kínálat is nagy és az árkülönbségek is. Vajon a drágább a jobb? Tényleg szebben vasal egy gőzállomás mint egy sima gőzölős vasaló? Melyik mennyire tartós és mi a alapján érdemes vasalót választani? Most kiderül!
22 márka 141 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható gőzölős vasalóját (91 db) és gőzállomását (50 db) tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, laboratóriumban. A használat egyszerűségét 17 szempont szerint értékelték, hogy jó eséllyel mindenki rátaláljon a teszteredményekben arra a típusra, amelyik a legjobb a számára.
Mivel annak, aki vasalni szokott az a legfontosabb, hogy ne legyen gond az eszközzel, egyszerűen és sokáig lehessen használni, ne legyen vízköves, ne duguljon el, folyamatos gőzt biztosítson és tüntesse el a ráncokat, ezeket a tulajdonságokat vizsgálták. Többek között az eszközök tartósságát, azt, hogy mennyire egyszerű használni őket, mennyire hatékonyak és mennyire karcálló a talpuk.
A tesztek többek között 252 óra, vagyis 2 évnyi aktív vasalást modelleztek a termékekkel. Háromféle szöveten is tesztelték a gőzölős vasalás hatékonyságát: poliészter/pamut, 100% pamut és farmer anyagokon. A legjobb eredményeket gőzállomások érték el, azonban közel sem annyival jobbat, hogy az magyarázatot adna a jelentős árkülönbségre a termékek között. Gőzölős vasalók és gőzállomások is egyaránt elvéreztek ennél a résznél. A legkitartóbbak között elsősorban Philips és Tefal termékek végeztek, de ettől még ennek a két márkának is akad olyan készüléke, amelyik nem ment át a teszten: például a Philips DST5030/20 5000 Series gőzölős vasaló vagy a Tefal SV9202 Express Protect gőzállomás nem fogja teljesíteni a hosszútávú elvárásokat.
Mi az a gőzállomás?
A gőzállomás egy gőzfejlesztő tartály, amihez a vasaló egy vékony csövön kapcsolódik. A szakértők ezt tartják a legerősebb és leggyorsabb eszköznek a vasaláshoz. A hagyományos gőzölős vasalóhoz képest többszörös a teljesítménye, ezáltal sokkal gyorsabban érhetjük el vele a ruhaneműk gyűrődésmentességét.
Az Ufesa PL2410 gőzállomás például több szempontból sem bizonyult felhasználóbarátnak. Egyrészt nehéz mozgatni és tárolni, másrészt nem megfelelő a hőmérsékletszabályozása, sőt, még az égési sérülés veszélye is fennáll. Nem annyira drága, mindössze 30 000 Ft-os átlagáron volt elérhető a tesztelés idején. Ezzel szemben 33 000 Ft-os átlagáron elérhető olyan gőzölős vasaló, amely használhatósági és egyéb szempontok szerint is az élen végzett. A legjobban vasaló gőzállomások egyébként 51.000-220.000 Ft-os, míg a gőzölős vasalók 24.000-26.000 Ft-os átlagáron voltak kaphatóak a tesztelés idején.
Hiába a hosszas és aprólékos vizsgálatsorozat, a TVE munkatársai szerint az eredmények azt mutatják, hogy nem lehet egyértelműen bajnokot hirdetni gőzölős vasalás kategóriában. Egy-egy termék, még a legjobbak közül való is változó eredménnyel tudott megküzdeni a különböző szövettípusokkal. Ezért azt tanácsolják, hogy ha egyik vagy másik szövettípusból jellemzően több fordul elő a háztartásunkban, érdemes erre külön szűrni a teszteredményeknél, és aztán a számunkra leghatékonyabb vasalót választani. Emellett azt sem árt szem előtt tartani, hogy egy márkán belül is kellő odafigyeléssel kell válogatni, ráadásul márkán belül sem feltétlenül a drágább a jobb! A teszt összes eredménye és a vasalók tulajdonságai 2500 Ft ellenében itt tekinthetők meg.