kulcsár edina
Ragadozás, versengés, betegségek átvitele. A kijárós vagy kóbor házi macska természetvédelmi problémát okoz, ezért korlátozni kellene a szaporodásukat – mondja egy szakember, aki a felelős állattartásra hívta fel a figyelmet. A gazdik ezt nem hagyták szó nélkül...
„Minden nézőpont kérdése! A bolygó szempontjából mi emberek vagyunk a nemkívánatos faj... Tény, hogy a macskák madarat fognak. De az is, hogy rengeteg rágcsálót is, ami hasznos. Én elviszem a cicámat oltásokra, ivartalanítva van. Azt gondolom, valamiféle felelős állattartás lenne a megoldás” – írta egy kommentelő a neten az óriási vitát kavaró témához. Gombkötő Péter álláspontja kiverte a biztosítékot, a gerinces zoológiai szakreferens szerint ugyanis a házi macska jelentős természetvédelmi problémát okozó faj, és ugyanolyan felelősen kellene tartaniuk a gazdiknak, mint a kutyákat vagy bármilyen más háziállatot.
A házi macska igazi kis szőrös társ lett, hasonlóan népszerű családtag, mint a kutya. Sokan tartják egyszerre mindkét állatot, de a kijárós cicák esetében a gazdik talán kevésbé felelősek. Pedig a macskát tökéletesen nem tudta az ember háziasítani, sokan emiatt is kedvelik jobban, mint például a kutyát. Vérében van a vadászat, a versengés és ha nem megfelelően tartja A gazdija, akkor még (más állathoz hasonlóan) betegségeket is átvihet más állatra. A zoológus rávilágított előadásában: „a házi macska védett madarak zsákmányolásán, zavarásán kívül fokozottan védett fajokat veszélyeztethet. Ilyen a többi között az ürge, vagy a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területen élő kaszpi haragossikló” – mondta.
Gombkötő Péter úgy véli, a kijáró cicák által okozott természetvédelmi kárt egyedül a gazdik tudják csökkenteni:
Fontos kiemelnünk, hogy «nem beszélünk el egymás mellett» a tudatos, felelősségteljes háziállattartó emberekkel. A házi macskák szabályozatlan szaporodásával és a felelőtlen tartásukkal kapcsolatban nemcsak a védett fajok, hanem az állatmentő szervezetek, civil állatvédők is számtalanszor kerülnek nehéz helyzetbe a gazdik támogatása nélkül vagy a felelős gondolkodás hiánya miatt. A szabadon tartott házi macskák biológiai sokféleségre gyakorolt hatásait enyhítő intézkedések közé tartozik a kerítés alkalmazása, az oltás, az ivartalanítás, a macskák ragadozás elleni eszközökkel való felszerelése (pl. csengettyű)
A szakértő álláspontja kiverte a biztosítékot az interneten: több ezer macskát tartó és szerető ember vette védelmébe a kis szőrös tappancsosokat, sokak szerint nem szép dolog uszítani ellenük, míg mások úgy látják: valóban tenni kellene valamit a felelős állattartás érdekében.
„Az emberek okozzák a legtöbb és legnagyobb természetvédelmi problémát. Felelős állattartásra kellene tanítani a társadalmat és idővel csökkennének a problémák is”
– írta egy hozzászóló, de volt, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a hozzáállás és a cikk miatt kidobhatják a cicákat:
„Gratulálok. Ezek után még több kidobott, éhező kóbor macska lesz. Érdekes, eddig nem volt baj a macskákkal? Ezek után milyen állat fog jönni ami nem kívánatos lesz? Nem a macskákkal van baj, hanem az állattartókkal!”
„Imádjuk Őnagyságát. Ivartalanítva van és minden évben megkapja az oltásait. Cserébe sok kártevőt elfog a ház körül”
– szólt hozzá egy másik kommentelő.
„Az emberi hülyeség határtalan. Nekem inkább az emberekből van elegem. Felelős állattartás kéne és nem felelőtlen emberek! Ezerszer választom inkább a macskákat az emberek helyett! A macskáim nem házi állatok, számomra családtagok"
– fejtette ki véleményét egy gazdi.
A házi macska az Afrikában és a Közel-Keleten honos afrikai macska közel-keleti alfajának háziasításából származik, napjainkban pedig az egyik legnépszerűbb társállattá vált világszerte. Hazánkban állományát 9 millióra becsülték, ami például a vörös róka-állomány 38-szorosa.