tóth gabi
Huszonhét év alatt tizenhat korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak jó esélye volt arra, hogy pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül is elérje Földünk legmagasabb pontját.
Mint arról a Ripost is beszámolt, Suhajda Szilárdot végül nem találták meg és már esély sincs arra, hogy életben legyen. Egyelőre a holttestét sem sikerült megtalálni, de ennyi idő után már sajnos biztos, hogy a hegy áldozata lett - annyi társával együtt.
27 év alatt 16 korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak reális célja volt pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját
– közölte a Magyar Hegy-és Sportmászó Szövetség.
Az elmúlt 45 évben – mióta Reinhold Messner és Peter Habeler bebizonyították, hogy a feladat lehetséges és túlélhető – 16 bátor magyar alpinista próbálta elérni a csúcsot oxigénpalack nélkül, többek között Várkonyi László, Klein Dávid vagy a legendás hegymászó, Erőss Zsolt is. A statisztikák szerint a sikeres mászások kevesebb mint 2%-a történik oxigénpalack nélkül: de a legtöbben közülük is serpák segítségével jutnak fel a csúcsra.
Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján 8795 méteres magasságig ért el, ezzel ő lett az a magyar, ki a legmagasabbra jutott serpák és oxigénpalack nélkül.
A Nepál és India határán fekvő Kancsendzönga sikeres megmászása után veszett nyoma Erőss Zsoltnak és kísérőjének, Kiss Péternek szinte napra pontosan 10 éve, 2013. május 21-én.
Erőss Zsolt a magyar hegymászás kiemelkedő alakja és abszolút rekordernek tekinthető, a világ 14 nyolcezreséből tízet hódított meg, ezek közül a 8561 méter magas Lohce-t, valamint az utolsó, tragédiába fordult nyolcezresét, a Kancsendzöngát már műlábbal mászta meg. A legendás hegymászót Kiss Péterrel együtt 2013. május 22-én nyilvánították hivatalosan is eltűntté, miután a sikeres mászás után nem tudtak visszatérni a négyes táborba, és két éjszakát komolyabb védőfelszerelés nélkül a halálzóna kegyetlen hidegében töltöttek el. A mai napig nem kerültek elő.
2010. április 26-án délután lavina sodorta el a magyar Himalája-expedíciót: Várkonyi Lászlót és a vele összekötött Klein Dávidot. A két hegymászóra egy jégfal zuhant, amiről a mögöttük haladó amerikai expedíció videófelvételt is készített, Jamie McGuiness azt is végignézte, ahogy ráomlik a jégfal a magyarokra és eltemeti őket. A hátul haladó Várkonyi Lászlót maga alá temette a jégtömeg, a mögöttük lévő amerikai expedíció videofelvételt készített a jégomlásról. A baleset körülbelül hétezer méteres magasságban történt, Várkonyi nem élte túl. Azonban Klein Dávid sikeresen megmenekült, élete métereken múlt.