kulcsár edina
Kutyakiválasztási napot tart a rendőrség Dunakeszin. Az egyik fő feltétel, hogy a négylábú ne legyen ijedős.
Különös felhívást tett közzé a rendőrség a honlapján. Szolgálati kutyái utánpótlása érdekében május 23-án délelőtt 9-10 óra között a Repülőtéri utca 3. szám alatt várják azokat a gazdákat és kutyáikat, akik a kiírásban szereplő feltételeknek megfelelnek.
Néhány hónapja a Ripost megnézte, hogy miként is lehet egy kutyából rendőrségi, szolgálati eb, milyen feltételeknek kell megfelelniük az állatoknak.
Nincs különösebb feltétele annak, hogy valaki castingra vigye a kutyáját a rendőrséghez, csupán annyi, hogy az ebnek be kell töltenie az egy évet. A kutyákat többféle feladattal tesztelik, hisz így derül ki, hogy alkalmasak-e arra, hogy a rendőrség kötelékébe kerüljenek, és nagy eséllyel az is eldől, vajon milyen munkára vásárolják meg az ebet. Ha valamelyik feladaton nem felelnek meg az állatok, vége a kiválasztásnak.
„Elsőként lövéstesztre kerül sor minden kutyánál. Itt egy gépkarabéllyal adunk le több lövést, miközben figyeljük a kutya reakcióit. Egyértelműen az a lényeg, hogy ne féljen a négylábú" - kezdte a Ripostnak Hajdú Tamás törzszászlós, mesterkiképző. A tenyésztőknek és a gazdiknak rögtön sorsdöntő ez a feladat, hisz ha a kutya berezel a dördülő hangtól, számára a kiválasztás azonnal véget ér.
A lövésteszt után mozgási és viselkedési feladatok következnek. Megnézzük, hogyan mozog a kutya épületen belül, csúszós talajon, idegen személyek, valamint különböző magassági viszonyok között. Ezt követően egy pincébe is levisszük őket, hogy lássuk, sötét, zárt helyen hogyan viselkednek
- folytatta a kiképző. Az alaptesztek után szétválasztják a kutyákat: a keresőkutyáknak különböző szagokkal szennyezett területen kell megtalálniuk kedvenc labdájukat vagy tárgyukat. Az őrző-védő ebeknél pedig megnézik, mennyire bátor a négylábú egy civil személlyel szemben, valamint egy látványos bátorságpróba keretében egy támadó személyt kell megfognia a kutyának.
Ha minden feladaton megfelelt az eb, bekerül a rendőrséghez. Az orvosi vizsgálatok után 25 napos megfigyelési időszak következik, majd célfeladattól függően 3,5-6 hónapnyi kiképzést kapnak a kutyák.
Képezünk járőr-, általános rendőr-, közterületi támogató-, kábítószer-, robbanószerkereső-, nyomkövető-, személykereső-, holttestkereső és szagazonosító kutyákat. Minden egyes részterületnek meghatároztuk a képzési programját, aminek a végén egy minősítő vizsgát követően mehet területre vagy feladatra az eb
- mesélte Hajdú Tamás. A kiképző hozzátette: nem fajtát, hanem egyedeket keresnek, így nincs fajtakikötés.
„Az a szakmai tapasztalatunk, hogy a német juhász, belga juhász, holland juhászkutyák és ezek keverékei a legalkalmasabbak arra a képzési rendszerre és azokra a feladatokra, amiket meghatározunk számukra" - hangsúlyozta a szakember.
Jelenleg közel 600 kutya teljesít szolgálatot a rendőrségnél. A négylábúakat csak akkor vihetik el kiválasztásra, ha betöltötték az egyéves kort.
Kiválasztási eljárásra 1-3 év közötti kutyákat várunk. Szabályaink szerint egy eb 9 éves koráig szolgálhat a rendőrségnél, ezután mehetnek "nyugdíjba". Ettől függetlenül a kutya vezetője, az állatorvos és az oktató dönthet úgy, hogy továbbra is aktív állományban marad a kutya, ha alkalmas arra, hogy ellássa a szolgálati feladatait
- zárta az interjút Hajdú Tamás.
A kiválasztási eljárással kapcsolatban bővebb felvilágosítást hétköznapokon 07.30 és 13.00 óra közötti időben a +36-1/441-1981 és a 24-404 (BM) telefonszámokon kérhetnek az érdeklődők.
A kiválasztási eljárásra történő jelentkezés a [email protected] e-mail címen történik.