kulcsár edina
Egy uniós vizsgálat szerint az Európai Unióba behozott méz közel fele hamisítvány lehet.
Az Európai Bizottság Csalás Elleni Hivatala (OLAF) és a Közös Kutatóközpont (JRC) által vezetett vizsgálat szerint rengeteg hamisított méz lehet az üzletek polcain Európában. 320 mintát vizsgáltak meg, és az importált mézből gyűjtött minták közül 147-énél (46%) gyanítható, hogy a mézet cukorsziruppal hamisították, és ezért nem felelnek meg az EU mézekkel kapcsolatos szabványainak. A legtöbb hamis mézet Törökországból (93%) és Kínából (74%) hozták be, az Egyesült Királyságon keresztül behozott 10 vizsgálat alá vont mézminta mindegyike megbukott a teszteken, és „nem megfelelő” minősítést kapott. A JRC arra utal, hogy a mézet más országokban állították elő, mielőtt az Egyesült Királyságban feldolgozták volna, és újra exportálták volna az EU-ba.
A vizsgálatban résztvevő országok a következők voltak: Belgium, Bulgária, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Spanyolország és Svédország, valamint Norvégia és Svájc.
133 vállalkozásnál (70 importőrnél és 63 exportőrnél) derült ki a mézszállítmányok hamisításának gyanúja.
„A méz természetesen tartalmaz cukrokat, a hamisítás akkor következik be, amikor olcsó cukorszirupokat adnak hozzá a méz mennyiségének növelése érdekében” – áll az OLAF közleményében.
„Bár az emberi egészségre gyakorolt kockázatot alacsonynak tartják, az ilyen gyakorlatok megtévesztik a fogyasztókat, és veszélybe sodorják a becsületes termelőket, mivel nem tudnak versenyezni a hamisítványok olcsó áraival.”
A jelentés szerint az importméz uniós átlagos ára 2021-ben 2,32 euró/kg volt, míg a rizsből készült cukorszirupoké 0,40-0,60 euró/kg körül alakult.
A Le Monde nevű francia lap arról számolt be, hogy évi 175 000 tonna mézimporttal „az öreg kontinens a világ második legnagyobb mézimportőre az Egyesült Államok után”.