kulcsár edina
Életveszélyes állapotokat tükröz két fővárosi buszról készült videó a TikTok-on. Míg az egyiken a kijelző van félig leszakadva, a másikon a busz aljából hiányzik egy darab.
Két TikTok videó is napvilágot látott arról, hogy életveszélyes állapotok uralkodnak néhány fővárosi autóbuszon. Az egyik videón épp a metrópótló kijelzője lóg az utasok felett, a másikon pedig a 45-ös busz alján tátong egy lyuk. Jól látszik a felvételeken, hogy mindkét jármű éppen használat közben volt és utasok ültek rajta, amikor a videót készítették.
Az egyik felvétel február végén készült az egyik M3 metrópótlón, ami épp a Lehel térnél járt. A felvételen az látható, hogy miközben menetrendszerűen halad a busz, a megállókat jelző képernyő félig le van szakadva és az utastér felett lifeg. Ez a jelenség rendkívül veszélyes, ugyanis rengeteg utas közlekedett a metrópótlókon nap, mint nap, akik rendszeresen használták az első ajtót a fel - és leszálláshoz. Így ha véletlenül lezuhan a kijelző, könnyen ráeshet egy utasra.
A kommentelők sem hagyták szó nélkül a jelenséget.
A metrópótlón volt már minden, úgyhogy felesleges meglepődni rajta
– írta az egyik hozzászóló.
Egy másik, március elején posztolt videóban pedig az látható, hogy a 45-ös busz hátsó részén, egy ülés alatt szó szerint ki van lyukadva a jármű. Mindezt út közben vette videóra az egyik utas, aki pont a lyuk felett ült. Még viccesen meg is jegyezte: „Lassan lábbal hajtható lesz"
A kommentelők erre a videóra is reagáltak. Volt, aki szerint a BKK-nak megtetszett Frédi és Béni autója, ahol lábbal hajtják a járművet a mesehősök. A jelenség valóban kőkorszaki, ráadásul nem csak huzatos, de életveszélyes is. Volt, aki viccesen megjegyezte:
Legalább nem kell a jegyért fizetni. Csak be kell mászni alulról...
A kijelző meghibásodása két hónapja, február 12-én történt. Az esetet a járművezető észlelte, majd a járművet lecseréltük, mivel a helyszíni javítás nem volt lehetséges. A jármű tulajdonosa erősített tartókonzol beszerzéséről intézkedett (az autóbuszt ugyanis a BKV rendelkezésre tartási konstrukcióban üzemelteti, ezért javítását és karbantartását külsős partner végzi). A BKV munkatársai a kijelzők stabilitását rendszeresen ellenőrzik.
A másik eset pedig több mint 5 éve történt a 45-ös autóbuszon.
„A jármű padlójába süllyesztett szerelőfedélen keresztül lehet a jármű automata váltóberendezéséhez hozzáférni. Ez a szerelőfedél nem a közlekedő folyosó padlózatán, hanem az utasüléseknek kialakított dobogón található. A járművön az esetet megelőzően nem volt olyan meghibásodás, ami miatt ezt a szerelőfedelet fel kellett volna nyitni.
A fedél nem hiányzott, hanem a nyílás mellett volt - ez a felvételen nem látszik. A felvétel készítője vélelmezhetően és szemmell látható módon ügyelhetett arra, hogy ne látszódjon. Miután egy utas szólt a járművezetőnek, kollégánk visszahelyezte a helyére a fedelet.
Mivel nincs a járművön kamerarendszer, így talány marad, ki vette fel a szerelőpanelt.
Járművezetőink figyelmét felhívtuk, hogy a végállomásokon figyeljék a szerelőfedelek meglétét, illetve eltávolításuk esetén haladéktalanul intézkedjenek.”