kulcsár edina
“Közutasokkal vagyok, lassítok” névvel folytatja tovább figyelemfelhívó kampányát a Magyar Közút. Kedden 21 munkagépből álló konvojos felvonulással emlékeztek meg elhunyt kollégáikról.
Egy hete helyezték végső nyugalomra Józsit, a Magyar Közút 41 éves makói kollégáját, aki munkavégzés közben, egy figyelmetlen autós miatt vesztette életét. 2000 óta ő már a 21. közútkezelő volt, aki munkavégzés közben hunyt el. Az ő tiszteletükre kedd reggel 21 járműből álló konvoj indult a Magyar Közút szigetszentmiklósi mérnökségéről az M0-s autóút alacskai pihenőhelyéig. A társaság az évek óta folyamatosan napirenden tartott közlekedésbiztonsági kampányát „Közutasokkal vagyok, lassítok!” néven folytatja a továbbiakban.
"2017-ben és 2018-ban fél éven belül két halálos baleset történt az M0-s autópályán, ekkor kezdődött a "Biztonságunk az Ön kezében van" kampány. Jól működött, hosszú évekig nem volt halálos baleset, aztán az utóbbi időszakban több is történt, legutóbb 41 éves makói kollégánkat, Józsit vesztettük el" - mondta el Szilvai József Attila, a Magyar Közút Zrt. vezérigazgatója. "Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sok autós nem vezet figyelmesen, nem veszi figyelembe a jelzéseket, és ez nem csak az ott dolgozókra veszélyes, hanem az egyéb közlekedőkre is.
Mindenkinek ajánlom, hogy lassítson, és vegye figyelembe a jelzéseket!"
- mondta el a vezető, hozzátéve, hogy azon dolgoznak, hogy ne legyen több haláleset munkaterületen.
Az elmúlt években számos fejlesztést és technikai módosítást hajtott végre a Magyar Közút a munkaterületek kialakítása és bevonása kapcsán. Ma már nincs is szinte olyan munkavégzés pályán, ahol ne lenne kint energiaelnyelővel felszerelt teherautójuk, amivel az ott dolgozókat védenék. Több új, ledes, nagy fényerejű eszközzel vannak teletűzdelve járműveik, sőt, Európában is egyedülálló módon olyan önlerakó és felszedő előjelző rendszereket honosítottak meg hazánkban, amelyekkel a kamionok fölé tudják kinyújtani figyelmeztető jelzéseiket. A gyorsforgalmi munkaterületek térségében általában két lépcsőben, első körben 100, majd 80 kilométer/órás sebességkorlátozást vezetne be a munkaterület előtt, hogy lassítsák a forgalmat.
Ezt a leállósávon lévő előjelző eszközeikkel, táblákkal és a pályák felett található digitális kijelzőkön is jóval előre jelzik. Ha ez nem lenne elég, akkor a munkaterület kezdetén egy hatalmas teherautó, energiaelnyelő modullal és számos fényjelző eszközzel felszerelve figyelmezteti újra az autósokat. A szakemberek arra is figyelnek, hogy a munkaterületet védő teherautó távol legyen a konkrét munkavégzés helyszínétől. Erre azért van szükség, mert a tapasztalatok szerint a legtöbb baleset a munkaterületek kezdeténél van. Tehát azért dolgoznak távolabb a szakemberek, hogy ha mégis baleset történne, akkor ők védett helyen legyenek.