tóth gabi
Akik hétvégén felnéztek az égre, igen különös dolgot láthattak. Mi volt ez?
Szombaton és vasárnap is igen különös jelenségnek lehettünk szemtanúi az égbolton. A fölénk sodródó fátyolfelhők gyűrűjében úgynevezett naphalók, más néven napkutyák jelentek meg. Az idokep.hu még fotókat is közölt a különös jelenségről.
A naphalo a halojelenségek körébe tartozó légköri fénytünemény, amely a napkorongtól két oldalon elhelyezkedő fényes foltok formájában jelentkezik. A foltok lehetnek fehérek vagy színesek, gyakran csak az egyik oldalon lévő látható belőlük.
A melléknapokat a levegőben levő jégkristályokon megtörő fény hozza létre. A melléknapok kialakulásához lapos hatszögletű jégkristályok jelenléte szükséges. Általában magasan lévő fátyolfelhőkön alakul ki, de nagyon hideg idő esetén létrejöhet alacsonyan elhelyezkedő, gyémántpornak nevezett jégkristályokon is. Ezek a kristályok prizmaként viselkedve a Nap fényét 22 fokkal eltérítik, így a melléknapok általában a napkorongtól 22 fokos távolságra helyezkednek el.
A napkutyák mellett persze a legtöbb embert az érdekli, hogy az elkövetkezendő napokban milyen idő is várható.
Nos, a koponyeg.hu előrejelzése szerint szerdán és csütörtökön is napos és felhős időszakok váltják majd egymást, ám fázni nem fogunk. Napközben ugyanis 17-18 fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála. Pénteken hasonló hőmérséklet mellett már rövid ideig tartó záporok is várhatók, sőt a hétvége mindkét napján is lehet zápor, esetleg zivatar. Hétfőtől valamelyest csökken a napi maximum, így a jövő héten már csak 13-14 fokos napi csúcshőmérsékletekre számíthatunk.