kulcsár edina
Sokan választottak az elmúlt időszakban hevítős cigarettákat a hagyományosak helyett. Ezek egy része nem dohányt, hanem különféle növényszármazékot tartalmaz, ezeknek az ára fog most emelkedni.
Február 1-től EMELKEDIK a dohányzási célú gyógynövénytermékek ára. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH), melyhez többek között a Dohányügyi felügyelet is tartozik, közölte, hogy mit jelent ez pontosan.
„A tervezet lényege - írták még a jogszabály elfogadása előtt -, hogy a dohányzási célú gyógynövénytermékek törvényi definícióját kiegészíti a hevítéssel történő fogyasztással is. További változást hoz a módosítás, hogy nikotintartalomtól függetlenül kizárólag dohányboltban forgalmazható termékké válnak a gyógynövényes hevítőrudak.”
Az SZTFH oldalán olvasható, hogy pontosan milyen jogszabályi módosítás lép életbe február 1-től:
A dohányzási célú gyógynövénytermékek jellemzően hevítés útján fogyasztható, dohányt nem tartalmazó, tealevél alapú, nikotintartalmú vagy nikotinmentes termékek. (Nem keverendők össze a dohánytartalmú, új dohánytermék-kategóriákba tartozó, szintén hevítés útján fogyasztható dohánytermékekkel!)
Tehát NEM a dohánytermékeket, HANEM a dohányzási célú, dohányt nem tartalmazó, gyógynövénykészítményeket érinti a változás.
„A főszabály szerint dohányzási célú gyógynövénytermékeket 2023. február 1-jétől kizárólag a dohánytermék értékesítési helyeken lehet forgalmazni. Azok a kiskereskedők, akik a törvénymódosítást megelőzően jogszerűen szereztek be és értékesítettek dohányzási célú gyógynövénytermékeket, meglévő készleteiket 2023. július 1-jéig forgalmazhatják, azonban új készletet 2023. február 1-jét követően már nem szerezhetnek.”
Tehát ezentúl csak a trafikokban lesznek kaphatóak a hevítőrudakhoz kapcsolódó termékek. Ezenkívül egy-egy helyen még belefuthatunk majd, de csak addig, amíg a már meglévő, korábban beszerzett készletük el nem fogy – hívta fel a figyelmet a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége.
„Továbbá szintén 2023. február 1-jétől a dohányzási célú gyógynövény termékek jövedéki adóköteles és zárjegy köteles jövedéki terméknek fognak minősülni, dohányboltban a kiskereskedelmi értékesítésük a Hatóság honlapján közzétett áron lesz lehetséges. Amennyiben a jövedéki szabályok változása kapcsán kérdése merül fel, a hatáskörrel rendelkező Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz fordulhat.”
Tehát az említett termékek ára is emelkedni fog, méghozzá azt is tudjuk, hogy a terméktől függően körülbelül mennyivel.
Az új árakat tekintve, az Európai Unió irányelve alapján a jövedéki adónak legalább 90 eurónak kell lennie ezer szálanként és el kell érnie az eladási ár 60 százalékát.
„Módosul az Fdvtv. szankciórendszere is, különösen a fiatalkorúak sérelmére elkövetett jogsértések kapcsán alkalmazható bírságok tekintetében. Az ilyen jogsértések szankcionálására az Fdvtv. a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvényben meghatározottaktól eltérő, magasabb mértékű minimum-bírságot rendel alkalmazni.”
Tehát a korábbinál jobban oda fognak majd figyelni a boltokban a fiatalkorúak próbálkozásaira is, hogy ne tudják beszerezni ezeket a termékeket, és ha valaki mégis elad nekik, súlyosabb bírságra számíthat.
Valamennyi dohánytermék-kiskereskedelemi tevékenységet folytató (engedélyes, kijelölt személy) számára kötelezővé válik a szakmai képzésben való részvétel, ami biztosíthatja ismereteik naprakészségét.
Tehát ezentúl a korábbinál képzettebb szakemberek szolgálják majd ki a dohányboltba betérő vásárlókat. Amennyiben a trafik nem tesz ennek eleget, legalább 30 ezer forintos bírságra számíthat majd.
„Ismét megjelenhetnek az egészségvédelmi tájékoztató plakátok a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet folytatók üzlethelyiségeiben. A részletes tudnivalók kapcsán Hatóságunk a jövőben további tájékoztatással fogja segíteni a dohánytermék-kiskereskedőket” – hívta fel a figyelmet az SZTFH.
Dohányügyi felügyelet
A Hatóság saját hatáskörében teljes körűen szabályozza, továbbá ellenőrzi és felügyeli a dohánytermékek kiskereskedelmi rendszerét, illetve kiemelt feladatának tekinti a dohányzás visszaszorítását, azon belül is hangsúlyozza a fiatalkorúak fokozottabb védelmét. A Hatóság az Európai Unió nyomonkövethetőségi rendszerében nemzeti azonosítókód kibocsátó szerepet tölt be.