tóth gabi
Rosszul lett a testvére és zenésztársa temetése utáni halotti toron Tímár János ütőgardonos. Hiába hívták a mentőket, az orvos csak a halál beálltát tudta megállapítani.
Testvére temetése után lett rosszul és meghalt a híres gyimesközéploki népművész, Tímár János. A család vigasztalhatatlan. Soha nem gondolták volna, hogy néhány napos eltéréssel két szerettüket is el kell búcsúztatniuk.
A Borsnak megszólalt János lánya, Erzsébet.
- Csodálatos apánk volt a testvéremmel, ez nagy ajándék. Rengeteget tanultunk tőle az élet nehézségeiről és szépségeiről, egy olyan világban, amely nem kifejezetten támogatta a magyar kultúra őrzését – mondta a gyászoló leány. Viktor és János a Ceaușescu-diktatúra legkeményebb éveiben is büszkén hirdette nemzeti hovatartozását. Viktor hegedűn, János pedig ütőgardonon játszott. Előbbi hangszert senkinek nem kell bemutatni, utóbbi viszont egyre szűkebb körben ismert. Manapság már leginkább a csíki székelyek és csángók használják a hegedű kísérőjeként. A hangszer jellegzetessége, hogy vonó helyett ütővel szólaltatják meg. Az ütőgardon használatára a prímás hagyományosan a feleségét, vagy az egyik közeli rokonát kéri fel.
Így történt, hogy Viktor és János is együtt zenélt életük nagy részén.
Nagyon közel álltak egymáshoz lelkileg. Nem is csodálom, Viktor bácsi nagyszerű testvér és nagybáty is volt.
Édesapám nehezen dolgozta fel a fivére halálát, de a temetésen tartotta magát. A búcsúztató után Viktor bácsi házánál összegyűlt a rokonság. Az édesapám egy ideje betegeskedett, a tüdejével és a szívével volt baj. Amikor elfáradt, György testvéremet megkérte, hogy vigye haza. Beültek az autóba, majd néhány perccel az indulás után megtörtént a baj. György kihívta a mentőket, de az orvosok már nem tudtak apánkon segíteni. Valószínűleg szívinfarktust kapott – csuklott el Erzsébet hangja.
A gyászoló leány számára némi lelki vígaszt nyújt a tudat, hogy édesapját és nagybátyját is széles körben ismerték és becsülték.
Sokat tettek a magyarságért, ezért az anyaországból is érkeztek Viktor bácsi temetésére.
Nálunk, Gyimesen nem szokás sokat várni egy halott eltemetésére, ezért a kedden bekövetkezett tragédia után már csütörtökön végső nyugalomra helyezzük édesapámat – fejezte be Erzsébet.