tóth gabi
A hétfői nap folyamán magyar idő szerint 21.30-kor indultak el a mentőegységek az érintett területekre.
Mintegy 7,8-as, az elmúlt évszázad egyik legerősebb földrengése rázta meg Törökországot és Szíriát hétfő hajnalban. A pusztító földrengés eddig több mint 4300 ember vesztette életét a CNN jelentése szerint, és mintegy 5000 épület vált a földdel egyenlővé. A mentőegységek jelenleg is próbálják kimenekíteni a romok alatt rekedteket. Délelőttől a helyszínre érkező magyar mentőcsapatok is segítik a munkálatokat és a túlélők felkutatását.
A katasztrófa hírére a magyar belügyminisztérium nem késlekedett: azonnal riadóztatták a HUNOR elit alakulatot. Ez a szervezet Magyarország legjobb, hivatásos tűzoltóiból álló elit alakulata, akik akár 20 tonnás eszközöket is át tudnak vágni és erre alkalmas eszközöket is vittek magukkal.
Kilenc tonna felszereléssel érkeztek a helyszínre, betonvágó láncfűrészt, akusztikus személykeresőket, keresőkamerákat, erőtámaszokat, kötéltechnikai eszközöket és speciális orvosi felszerelést is vittek magukkal
- mondta el lapunknak Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtószóvivője, aki mindehez azt is hozzátette: a hétfői nap folyamán magyar idő szerint 21.30-kor indultak el a mentőegységek az érintett területekre. Érkezésük után Adana repteréről négy teherautóval és két busszal Haday tartományba utaztak, ahova valamivel 10 óra után érkeztek meg.
A HUNOR mentőszervezet a szír határhoz közeli, 377 ezer lakost számláló Antakya városban kezdi meg a mentési munkálatokat.
Mukics Dániel kiemelte, hogy a HUNOR-nak három azonnali feladata van,
Az első 48 óra a legkritikusabb, így az érkezést követően azonnal megkezdik a felkutatást és kimenekítést.
Eközben a csapat egyik része felveszi a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, a többiek feladata pedig a magyar tábor felépítése, ismertette az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A Kutyák Határok Nélkül csapata is csatlakozott a mentéshez, 3 fő – köztük egy orvos − és 3 kutya a HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport részeként dolgoznak az érintett területen, míg másik két tagjuk és kutyáik a HUNOR mentőcsapatait erősítik. A Pest megyei Kutató-Mentő Szolgálat csapata is részt vesz a túlélők felkutatásában 20 szakemberük, 4 mentőkutyával és közel 2 tonna felszereléssel felszerelkezve kapcsolódott be a mentési munkálatokba.
Korábban írtunk arról, hogy Törökországban élő magyarok családtagjai is aggodalmukat fejezték ki az eset kapcsán. Volt olyan, aki pár perccel a pusztító, 7,8-as erősségű földrengés előtt beszélt telefonon egy közeli barátjával, majd miután értesült az esetről, már nem érte el az említett ismerőst.
A Tiktokon közzétett összefoglaló videónk alatt is záporoztak a kommentek, egy hozzászóló lánya és unokái is Ankarában élnek, ők azt mondták, hogy himbálózott a csillár. Egy másik reagáló sógora él Kayseri területén, elmondásuk szerint ott is lehetett érezni a földrengést.