tóth gabi
A poszt-COVID szindróma gyakrabban fordul elő olyan embereknél, akiknek súlyos COVID-19 betegségük volt, azonban azok is tapasztalhatják a tüneteit, akiknek enyhe lefolyású volt a betegsége vagy egyáltalán nem voltak tüneteik.
Egyre több új információ kerül napvilágra a koronavírus-fertőzés hosszú távú hatásairól , amik befolyásolhatják a tüdő, a szív- és érrendszer, valamint az idegrendszer működését, elindíthatnak kedvezőtlen lelki folyamatokat és a heveny betegségek gyakoriságát is növelhetik.
– Én is gyakran találkoztam már poszt-COVID-os beteggel a rendelőben – mondta dr.Bense Tamás háziorvos.
– A panaszok 4-6 héttel a betegség után jelentkeztek. A tünetek nagyon változatosak. Lehet szapora pulzus és mellette erős szívdobogás-érzés. Lehet izomfájdalom, és vezető tünetként a köhögés. Előfordul szaglás, ízérzés vesztés, és különböző idegrendszerei problémák, amik megnyilvánulhatnak alvás problémában, csökkent koncentrációs készségben, és előfordul memória zavar is.
Gyanús lehet a hajhullás is. Napi szinte találkozunk fülzúgással és szédüléssel. A praxisomban előfordult alvás probléma, és az is, hogy iskolás gyerekek teljesítménye lecsökkent koncentrációs zavar miatt.
– Előfordulhat tartós fejfájás, és hetekig tartó köhögés. Az utóbbi például feltétlenül szakellátást igényel. A légzőfelület beszűkülése a betegség alatt CT-vel kimutatható, és mérhető a véroxigénszint mérésével. Sokszor előfordul bőrkiütés, ami egyértelműen összeköthető a coviddal, és viszonylag lassan múlik. Szinte minden orvos belefut szívizomgyulladásba és szívbelhártya-gyulladással, amiknek java része nyom nélkül meggyógyul – mondta a háziorvos.
A gyanús jeleknél szakorvosi vizsgálatra van szükség, hogy a tüneteket a covid utóhatása vagy más szervi betegség okozza - e? A fertőzöttek többségében teszttel már nem mutatható ki és a betegnek fogalma sincs arról, hogy átesett-e covidon, mert nem voltak nagy tünetei, csak kis fejfájás vagy rossz közérzet.
Ha valakinek nincsenek súlyos tünetei, és tud otthon dolgozni, akkor az a figyelemelterelő tevékenység segíthet a gyógyulásban
– figyelmeztetett dr. Bense Tamás.
A poszt-COVID-dal kapcsolatban a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán sok információ megtalálható.