tóth gabi
Bár a zsaruk többsége pályafutása során nem használja fegyverét Magyarországon, mégis jó, ha kéznél van. Összeszedtük, mikor kell lőfegyverhez nyúlnia az egyenruhásnak.
Egész Magyarországot megrázta a csütörtöki budapesti rendőrgyilkosság, amikor a tettes 3 rendőrt is megszúrt késsel - egyik áldozata meg is halt. Ezután a rendőrök célzott lövésekkel állították meg, majd elfogták. Aki látta a videófelvételeket az esetről, tudja: a magyar zsaruk mintaszerűen jártak el, többször is figyelmeztették az elkövetőt.
- A rendőrök a törvényi feltételeket betartották - mondta el lapunknak a videókat szintén ismerő dr. Szatmári Sándor büntetőügyvéd.
Értelemszerűen egy hétköznapi rendőri ellenőrzést mi magyarok, nem feltartott kezekkel várunk, de nem kell a kormányon sem hagyni mindkét kezünket, ha megállítanak egy közúti ellenőrzésnél, mint a vadnyugati hagyományokhoz szokott Amerikában, ahol sok államban gyakorlatilag bárkinél lehet éles lőfegyver - így nagyon is indokolt, hogy a rendőrök fokozottan óvatosak legyenek.
De itt is minden zsaru oldalán ott a pisztoly, amit ha muszáj, használni is fog, és minden esetben fel is készül erre. De a többségüknek pályafutásuk során szerencsére nincs szükségük rá.
A lőfegyverhasználatot - aminek csak a szándékosan, személyre leadott lövés minősül-, meg kell előznie egy sor intézkedésnek. Ilyen a figyelmeztetés és az enyhébb fokú kényszerítő eszközök, mint például a gumibot használata. A lőfegyverhasználatra is külön felhívják a figyelmet, mielőtt az első, lehetőleg figyelmeztető, majd a végtagra leadott lövés eldördül. Ezt láthattuk az újbudai gyilkos elfogásánál is: a rendőrök többször rákiabáltak, megállásra szólították fel, majd lábra lőttek.
Vannak olyan esetek természetesen, amikor a késedelem veszéllyel jár, akkor a megelőző intézkedés kimaradhat, és figyelmeztetés nélkül is jöhet a lőfegyverhasználat. Ha a rendőr úgy érzi, szükség van a lőfegyverhasználatra és ezzel nem sodor nagyobb veszélybe senkit, készenlétbe helyezheti vagy tűzkész állapotba hozhatja azt. Nem ajánlott tehát, az esti igazoltatásnál zsebre dugott kézzel, mélyen a rendőr szemébe nézni és meggyőzni arról, hogy pisztoly van nálunk és nem félünk használni...
Egész Magyarországot megrázta a csütörtök esti eset, amikor három intézkedő rendőrre támadt rá késsel egy megvadult ámokfutó, amikor a rendőrök megkezdték a bilincselését. A férfi hirtelen a rendőrökre támadt, ütésekkel és rúgásokkal - majd egy 17 centi pengehosszúságú késsel...
A támadás következtében az egyik rendőr a bal combján, a másik a karján és a mellkasán szenvedett szúrt sérülést, míg a harmadik rendőrt, Baumann Pétert szívtájékon érte a szúrás. A rendőrök erősítést kértek, a férfi pedig az utcára menekült, ahol egy rendőr figyelmeztető lövést adott le, majd lábon lőtte a tettest, és elfogták. A három sérült rendőrt, illetve a lábon lőtt támadót kórházba vitték. Baumann Péter, a XI. Kerületi Rendőrkapitányság körzeti megbízottja a kórházban életét vesztette.