kulcsár edina
Az elmúlt időszak eseményei és a Taser elektromos sokkoló használatának kapcsolatáról tudhatott meg részleteket lapunk az ORFK újságírói háttérbeszélgetésén hétfőn.
Az Országos Rendőr-főkapitányság újságírói háttérbeszélgetésére hívta a Ripostot, melyen szó volt többek között a rendőrség képzési, intézkedéstaktikai, közrendvédelmi, tevékenységirányítási, valamint személyzeti tevékenységéről is. A január 12-én történtekről hiába kérdeztünk, a rendőrség emberei semmilyen információval nem tudtak szolgálni, mivel az ügy nyomozása még folyamatban van.
Az említett témákkal kapcsolatban a helyszínen Dr. Czene Csaba r. ezredes, ORFK Humánigazgatási Szolgálat vezetője; Dr. Hablicsek Nikoletta r. ezredes, ORFK Ügyeleti Főosztály vezetője; Dr. Csapó Gábor r. alezredes, ORFK Közrendvédelmi Főosztály, Közterületi és Őrszolgálati Osztály vezetője; Mózes János r. alezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképzési Központ mesteroktatója és Gál Kristóf r. alezredes, a rendőrség szóvivője várták a kérdéseket.
A Ripost még 2022. februárjában értesült róla, hogy az akkor újonnan rendszerbe állított Taser elektromos sokkoló használatára is elkezdték kiképezni a rendőröket. Az oktatást és az azt követő vizsgát teljesítő egyenruhások azóta már közterületen is hordhatják és akár alkalmazhatják is az eszközt. A Taser használatára megszületett a jogszabályi háttér, a technika adott, tehát most az oktatás és az állomány eszközzel történő felszerelése folyik, melyről Dr. Csapó Gábor a háttérbeszélgetésen többet is elmondott.
Jelentős mennyiségű eszközt szerzett be frissen a rendőrség. A jogi alkalmazhatóság régóta szabályozva volt.
– hívta fel a figyelmet a rendőralezredes.
A rendőrség arra törekszik, hogy mind a járőröknél, mind az őket képző központoknál rendelkezésre álljon megfelelő mennyiség, mind az eszközből, mind a lövedékéből. A sokkoló ugyanis kétféleképpen használható. A rendőr kilőheti a kilövőfejeket vagy kontakt intézkedés során közvetlen közelről is alkalmazhatja – hangsúlyozta a háttérbeszélgetésen Dr. Csapó Gábor.
Az állomány egyébként 91,7 százalékos feltöltöttségű, mely az utóbbi években javuló tendenciát mutat. A kékruhásokat pedig a társaikkal megtörtént pozitív és a negatív esetek részletes kielemzésével, majd azok oktatásával igyekeznek segíteni – jegyezte meg Mózes János r. alezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképzési Központ mesteroktatója.
Ami pedig az intézkedés folyamatát és szabályrendszerét illeti, egymást követő lépések vannak, mely a gumibot, a szpré, a bilincs, a taser és a lőfegyver használatát jelenti. Sajnos a rendőrök számára sincs 100 százalékos biztonság, de mindig törekedni kell rá – hangsúlyozták.
Dr. Hablicsek Nikoletta rendőrezredes elmondta, hogy a beérkező 100 hívásból nagyjából 45 olyat kapnak, amivel nem kell foglalkozniuk, mivel azok többnyire telefonbetyárkodások vagy átverések. A fennmaradó esetek miatt ugyanakkor naponta közel 2200 helyszínre kell kimennie a kékeknek, ami 832 ezer kiküldetést jelent éves szinten – a 2022-es adatok alapján legalábbis.
Ami az éves szinten kb. egymillió rendőri intézkedést illeti, abból csupán 280 volt olyan az elmúlt évben, mely során a rendőrök tekintélye nem volt elegendő és kiérkezésükkor valamilyen formában ellenállt a feltételezett elkövető.
A sajtó számára rendezett háttérbeszélgetésen elhangzottakból egyelőre ennyit oszthatunk meg olvasóinkkal. További érdekes információkkal később jelentkezik lapunk.