kulcsár edina
Miközben az észak-amerikai földrészen brutális hófúvás és mínusz 40 fok van, addig Ausztráliában 40 fok feletti hőhullámoktól szenvednek. Magyarország is időjárási hullámvasúton ül.
Egészen elképesztő időjárási szélsőségeknek lehetünk tanúi. Az Egyesült Államokban a múlt héten több ezer légi járatot töröltek az időjárási körülmények miatt. A soha nem látott mértékű havazásban már 46-an vesztették életüket. Súlyosbítja a helyzetet, hogy több ezer ember azért halt meg, mert a mostoha időjárás miatt nem tudták időben ellátni őket.
New York államban egyetlen nap alatt egy méter hó hullott, a kritikus helyzetre való tekintettel az egyik közműszolgáltató arra kérte a lakosságot, hogy korlátozza az áramhasználatot és csökkentse a hőmérsékletet a lakásokban, hogy elkerüljék az elosztó infrastruktúra túlterhelését.
Több autópálya használhatatlan lett a hirtelen lezúduló hó miatt, de nagy gondot okoz az is, hogy rengeteg út vált síkossá a rendkívül nagy fagy miatt. Eközben a hőmérséklet sok keleti államban rekordközeli mélypontra süllyedt. A téli időjárás a becslések szerint mintegy 55 millió amerikait érint az ország középső és keleti részein. A rossz időjárás miatt a hétvégén az Egyesült Államokban több mint 5 ezer repülőgépjáratot töröltek.
Soha nem látott hőhullám érte el Ausztráliát, ahol a forróság miatt már többen életüket vesztették. Dél-Ausztrália, Victoria, Tasmania, Új-Dél-Wales és Nyugat-Ausztrália elszigetelt részein hőhullám-riasztást adtak ki, mivel a megszokottnál 8-16 fokkal nagyobb hőmérsékletet mértek.
A Guardian szerint a hőmérő higanyszála még éjszaka is 25 fok felett van, Adelaideban például 27,4 Celsius-fokot mértek. A nappali hőmérséklet jellemzően 38-40 fok között alakul, az előrejelzések sem kecsegtetnek semmi jóval, mivel a szakértők szerint a hőhullámnak egy heves esőzés vethet véget.
Okkal merül fel a kérdés, hogy vajon a mostani időjárási szélsőségek mennyire köthetőek a klímaváltozáshoz. Lapunk felkereste Németh Lajos meteorológust, aki azt mondta, hogy nincs egyértelmű összefüggés és szoros kapcsolat, mivel máskor is előfordult már hasonlóan szélsőség időjárás a Földön. A szakértő szerint a hirtelen 20-30 fokos hőmérsékletváltozás az, ami inkább szokatlan, és ez hozható összefüggésbe az éghajlatváltozással.
Arra a kérdésre, hogy az idei év mennyire tekinthető kirívónak, a meteorológus azt mondta, hogy a Kárpát-medencében rendkívül szélsőséges volt az időjárás a kevés csapadék miatt, ilyen aszályos időjárásra még sohasem volt példa. Ahogyan fogalmazott, ez is a klímaváltozás számlájára írható. A jelenleg tapasztalható nagy hőingadozás, a télen Magyarországon szokatlan meleg és a nagy napi hőmérséklet ingadozás szintén szokatlan.
Földünkön az évszázad második felében olyan helyek fognak létrejönni, ahol az élet teljességgel alkalmatlan lesz az emberek számára.
Aggodalomra ad okot, hogy a következő évtizedekben a klímamodellek is hasonlóan forró időjárást vetítenek előre.
A szellem kiszabadult a palackból, de az, hogy mi lenne a megoldás, egyelőre nem tudni. Sokkal nagyobb önfegyelemre lenne szükség az emberek részéről, elsősorban cselekedni kéne
– húzta alá a meteorológus.