tóth gabi
Az EU-ban, így hazánkban sem lehet 2024. júliusától olyan új autót forgalmazni, melyben nincs alkoholszonda.
Bár az Európai Unió legtöbb országában büntetlenül meg lehet inni egy pohár bort, vagy éppen egy korsó sört, hazánkban zéró tolerancia van érvényben, ami azt jelenti, hogy vezetés közben semennyi alkohol nem lehet a szervezetünkben.
Egy néhány évvel ezelőtt készült uniós statisztika szerint 2018-ban az EU tagországaiban mintegy 2654 ember halt meg alkohollal összefüggő közúti balesetben, de a valós számok – az adatgyűjtés pontatlanságai és a hiányos bejelentések miatt – ennél valószínűleg jóval magasabbak.
Ugyanakkor az Egyesült Államokban 48 percenként hal meg valaki ittas vezetés következtében, ez naponta 30 halálos áldozatot jelent. Brutális számok ezek.
Minden bizonnyal ennek is köszönhető, hogy 2024 júliusától összesen 8 vezetéstámogató rendszer és biztonsági fejlesztés válik kötelezővé az unióban, így Magyarországon is az újonnan forgalomba hozott gépkocsiknál. Ezek közül talán az egyik legfontosabb, hogy az alapfelszereltség része lesz az alkoholszonda („Alkolock”), amely már 2005 óta megtalálható az egyik legnagyobb svéd haszonjárműgyártó kínálatában.
Ez a rendszer megakadályozza, hogy valaki ittasan indítsa be a motort, ezzel pedig jelentős mértékben hozzájárul az alkoholfogyasztásból fakadó közúti balesetek csökkentéséhez.
Igen ám, de az ember találékony. Mi van akkor, ha valaki a családtagját kéri meg a motor beindítására? A rendszert ezzel még nem lehet kijátszani, hiszen a műszerek menet közben is mérik a sofőr kilélegzett alkoholkoncentrációját.
Ilyenkor persze rögtön mindenki találgatni kezd, hogy vajon kijátszható-e a rendszer. A Ripost ezért megkeresett egy autószerelőt, aki név nélkül elmondta a véleményét.
Ahogy nincs ellophatatlan autó, úgy ez a rendszer is biztosan megkerülhető lesz. Minden azon múlik, hogy mekkora igény lesz rá. Ha tömeges, akkor teljesen biztos vagyok benne, hogy lesz, aki kifejleszt és legyárt majd egy olyan elektronikát, amivel blokkolható lesz a szonda. Az persze biztos, hogy mindez nem rögtön, hanem esetleg majd csak egy év elteltével valósul meg
- mondta a szakember.