kulcsár edina
A még lezárt, építési hulladékkal teledobált Lánchíd meghökkentő fényárban úszik éjjel és nappal(!) is, fedezte fel a RIPOST. Eközben a takarékosságra hivatkozva idén nem kapott karácsonyi kivilágítást Budapest. Aki mégis díszkivilágítást akar nézegetheti a szemetes Lánchidat.
A még lezárt, építési hulladékkal teledobált Lánchíd meghökkentő fényárban úszik éjjel és nappal(!) is, fedezte fel a RIPOST. Eközben a takarékosságra hivatkozva idén nem kapott karácsonyi díszkivilágítást Budapest. Aki mégis díszkivilágítást akar nézegetheti a szemetes Lánchidat.
Ezek szerint mégsem érinti az energiaválság a fővárost. A hídon több, mint egy hete folyamatosan ég, - megszámoltuk, - mind, a 32, háromágú lámpa, azaz minimum 96 izzó fogyasztja teljesen értelmetlenül, 24 órán a drága áramot. A Ripost által felkért szakértő becslése szerint ez így már, az elmúlt héten akár 3-4 millió forintba is belekerülhetett.
Mindeközben Karácsony Gergely folyamatosan arról beszél, hogy nem tudja, 2023-ban hogyan és miből fizetik majd ki a közvilágítást. Ráadásul az elszálló energiaárakra hivatkozva idén karácsonyi világítást sem kap a főváros, és még a fényvillamostól is megfosztották a gyerekeket, akkora spórolásba kezdtek.
A Lánchíd esetében azonban nem aggódnak az elszálló energiaárak miatt, az egyelőre félkész hídon, körülbelül egy hete már bekapcsolták a díszkivilágítást, majd nyilvánvalóan úgy felejtették. Itt nincs üzemidő, nincs takarékosság, csak értelmetlen közpénz pazarlás.
A lezárt híd fényes nappal és éjszaka is fényárban úszik, mind a 32, háromágú kandeláber, egyenként három izzóval teljes gőzzel üzemel egész nap. Azt nem tudni kinek és miért, a hídon még dolgoznak a munkások dolgoznak, majd csak december 16-án adják át a fővárosiaknak.
A híd felújításával egyidőben a korábbi, egyágú kandelábereket leszerelték, helyettük a két oldalsó karral felszerelt, háromágú változat került vissza a hídra. Bár a korábbi nátriumlámpák helyett energiatakarékos LED izzókat szereltek be, az összesen 96 darab fényforrás 0-24 órás használata így is súlyos százezrekbe kerül a fővárosnak és az adófizetőknek, minden egyes órában. A kandeláberek fejében korábban 400 Wattos, az oldalsó karon 150-150 Wattos nátriumlámpák álltak, ezeket helyettesítették most LED izzókkal. Ha átlagosan 200 Wattos LED izzókkal számolunk, 24 órás üzemidőben a 96 izzó nagyjából 1 millió forintnyi közpénzbe kerül.