kulcsár edina
Akik rosszul érzik magukat a hideg és a kevés napsütés miatt, most jobban teszik, ha felkészülnek a téli napfordulóra.
Mi is az a téli napforduló, mi történik ilyenkor, milyen hatással van ez a szervezetünkre, az életünkre? Már az ókorban is tudták, hogy ez csillagászati szempontból egy igazi kuriózum, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Ilyenkor a Nap közvetlenül a Baktérítő fölött delel.
Ebben az évben ez egészen pontosan 2022. december 21-én 22 óra 49 perc 19 másodperckor fog megtörténni.
Magyarországon a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, majd innentől pedig délről észak felé kezd mozogni. Nálunk a téli napforduló jelenti a leghosszabb éjszakát, míg az Egyenlítőtől délre a legrövidebbet. Mindemellett ez az év legrövidebb és legsötétebb napja, azaz ilyenkor élvezhetjük a legrövidebb ideig napfényt.
Számos olyan szokás, tárgy létezik, ami a napfordulóhoz köthető. Például a történelmi időkben gyümölcsökkel megrakott tányérokat helyeztek az emberek az asztalra a napforduló idején, ez máig megmaradt, gondoljunk csak az adventi asztalok állandó kellékére, a dióra, vagy a narancsra.
Már a hellének is megemlékeztek a napfordulóról, amikor mai szóhasználattal élve egy hatalmas bulit tartottak, Dionüszoszt ünnepelve, aki többek között a bor és a szenvedélyek istene.
Érdekesség a napfordulóról:
Az Északi-sarkon a Nap nem kel fel, hanem 23 fokkal a horizont alatt tartózkodik.
A Déli-sarkon a Nap állandó magasságon, 23 fokon kering.
A Baktérítőn a Nap 90 fokon delel, nincsenek árnyékok.
Az északi sarkkörön a Nap középpontja éppen a déli horizonton tartózkodik anélkül, hogy feljebb emelkedne. Ez az év egyetlen napja, amikor a Nap nem kel fel.