Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.06.

Újabb hamis rezsiszámlákat kaptak olvasóink

Egyre többen jelentkeznek a Ripostnál, miután megírtuk, hogy csalók hamis rezsiszámlákkal próbálnak pénzt kicsalni az emberektől.

Kihasználják a csalók az új rezsiszámítás miatti bizonytalanságot és kamuszámlákkal próbálkoznak - írta meg a Ripost. Ezúttal az E.ON nevében akarnak pénzt beszedni, úgyhogy jó lesz résen lenni, ha elektronikus számla érkezik! Cikkünk megjelenése után több olvasónk is jelezte: hasonló hamis számlát kapott. Az összeg forintra megegyezik, de a szerkesztőségünkbe eljuttatott újabb levél kicsit más. Feladóként itt is az E.ON Ügyfélszolgálat van megnevezve, de látható, hogy a valódi feladó más, a címzett pedig ugyanaz, mint a feladó, vagyis egy címlistára kiküldött levélről van szó.

Teljesen olyan, mintha tényleg az E.ON küldte volna - de nem így van!

Gabi szintén online postaládájában találta a villanyszámláról szóló levelet és az első gondolata az volt, hogy gyorsan befizeti, hiszen már le is járt a határidő.

Nekem 32.745 forintnyi kamu számla jött. Majdnem befizettem, csak közben beugrott, hogy nem is az E.On a szolgáltatóm, nincs elmaradásom és soha nem kaptam még ilyen e-mailt. Aztán kíváncsiságból megnéztem, hová dob a link, és kizárólag a bankkártya adataimat tudom megadni a fizető felületen. Szóval tuti lehúzás, de még én is majdnem bedőltem, pedig többnyire nem jut eszembe "csak úgy" kifizetni online bármilyen olyan összeget, amit nem ellenőriztem előzőleg. De mostanában az ember annyira fél attól, hogy sokat kell fizetnie, hogy elsőre az villant be, hogy 5 hónapra nem is olyan sok a villanyszámla. Mondjuk csak a második gondolatom volt, hogy havonta fizetek

- mondta el a Ripostnak Gabi. Ha összevetjük azzal a kamuszámlával, amit tegnap tettünk közzé, világosan látszik, hogy a számla összege, az elszámolási időszak és a fizetési határidő azonos, sőt a számla sorszáma is, de ezúttal nem a számla sorszámára, hanem az online számla sorára kellene rákattintani, az eonszamlazas.com címre, aminek semmi köze az E.ON-hoz! Ott bankkártyás fizetésre szólítanak fel, de az elküldött összeg a csalókhoz kerül! Arra sincs biztosíték, hogy a bankkártya adatok biztonságban vannak a fizetés után.

Ezt a hamis számlát juttatta el hozzánk egy olvasónk elsőként

Az e-mail címet, amiről a levelet küldték, az Aggteleki Nemzeti Park oldaláról szedték le. Ezt könnyen begyűjthették, mivel publikus és így nem is szűri ki hamisként a rendszer. A tárgyhoz (subject) beírták az E.On-t, hogy hitelesebbnek tűnjön. A címzett rubrikában nem a valódi címzett van, ez azt mutatja, hogy címlistára küldték az üzenetet. A To: Receptients után ugyanis nem egy személy e-mail címe van, hanem ugyanaz a cím, ami a feladónál szerepel

- mondta el a Ripostnak Frész Ferenc kiberbiztonsági szakember, aki azt javasolja mindenkinek: alaposan győződjön meg róla, hogy honnan érkezett a rezsiszámla és a számla a szokásos és valós adatokat tartalmazza-e.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek