kulcsár edina
Alig pár hónappal azután, hogy kivágták a Medgyessy Ferenc utcai óvoda kertjében található ősfát, újabb rejtélyes fakivágásra került sor Óbudán.
Egy helyi Facebook-csoportban hívták fel arra a figyelmet, hogy Flórián téri aluljárótól néhány méterre lévő cseresznyefa helyén már csak egy élettelen tönk árválkodik. A hozzászólások alapján a helyi lakosok egyik közkedvelt fájáról van szó. A tönk állapotából ítélve egészségesnek tűnő cseresznyefa nem veszélyeztette sem a járókelőket, sem az autókat. A helyiek számára érthetetlen fakivágással kapcsolatban a Metropol elküldte kérdéseit a Főkert illetékeseinek, illetve a III. kerület polgármesteri hivatalának, a megkeresésre ma reggel a Főkert az alábbi választ adta:
„Tájékoztatjuk, hogy a bejegyzésben található fa a nyár szélsőségesen meleg és száraz időjárása során sajnálatosan teljesen kiszáradt, ennek következtében balesetveszélyessé vált. Az előzetes szakvizsgálatok is azonos megállapításra jutottak, ennek alapján, továbbá a jogszabályi kötelezettségünknek eleget téve vágtuk ki a fát."
A Főkert közölte továbbá, hogy a fa kivágásának okáról és előzetes időpontjáról tájékoztatást adtak.
Továbbá a következőt írták még: "tájékoztatjuk, hogy jogszabályi kötelezettségünknek megfelelően a kivágott fát egy éven belül pótoljuk, helyére új, fiatal fát ültetünk. Idén, csak a tavaszi ültetési szezonban - a pótlások és fejlesztések során - összesen 117 darab parkfát és 839 darab sorfát ültetünk a fenntartásunkban lévő fővárosi zöldfelületeken. Ezenkívül erdősítünk is, csak a III. kerületben az Aquincumi-erdő 1 000 darab facsemetével lett idén gazdagabb."
Az érthetetlen fakivágás nem új keletű a III. kerületben, pár hónapja kivágták és feldarabolták a Medgyessy Ferenc utcai óvoda kertjében található, a környékbeliek által is kedvelt 100 éves ősfát. Az óvoda kertjében található fa ráadásul védett is volt. A XII. kerületi Béla király úton levő Vuk-Gerbeaud villa telkén pedig augusztus végén vágtak ki tömegesen egészséges fákat, sőt még az utcaiakat is megcsonkították. Utóbbi ügyben rongálás miatt nyomoz a rendőrség.
Az 1996-ban az „Év fájának” választott vadcseresznye (madárcseresznye) a leggyakoribb vadon termő gyümölcsfánk egyike. Elsősorban az Északi-középhegységben, és a Dunántúlon fordul elő. Lombozata ősszel sárgán át vörösesre színeződik, különös dekoratív külsőt kölcsönözve a fának. Április második felétől pedig a lombfakadással egy időben megjelenő virágai fehérbe öltöztetik az ébredező erdő madárcseresznyéit. Telt virágú fajtáit díszfaként termesztik, termését süteményekben, kompótokban használják