Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.24.

Megszólaltak a kutatók: megdobbant a szívük, amikor Corvin János és Kristóf nevét olvasták a sírtáblán

Nagy bejelentést tett Kásler Miklós, sikeresen azonosították az Árpád-háziak után a Hunyadi család genetikai örökségét is.

"A vizsgálatok hiánytalanok, kifogástalanok, és nem lehet azokat megtámadni. Sikerült kimutatni, hogy valóban Hunyadi Mátyás két leszármazottjáról, apáról és fiúról van szó, illetve sikerült meghatározni a Hunyadiak haploidját (olyan sejt, amelyben a kromoszómák egy sorozatot képeznek), amely  visszautal egy ősi európai genomra (egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva), ami halmozódik a Kárpát-medencében. Ha viszont időben a kronológia szerint haladunk, akkor fellelhető ez a genom a vaskori Kazahsztánban, vagy k.u. 567 utáni avar sírban, vagy például Árpád bejövetele időszakából származó leletekben - jelentette be prof. Dr. Kásler Miklós  miniszteri biztos, a Magyarságkutató Intézet tiszteletbeli elnöke.

 Kiemelkedő eredményeket jelentett be a Magyarságkutató Intézet Fotó: Ripost/BSFontos 

 

Kutató régész: megdobbant a szívünk, és tudtuk, hogy jó helyen járunk!

"Nagyon izgalmas munka volt a horvátországi feltárás. Gondoljanak csak bele, hogy milyen érzés lehetett Mátyás király leszármazottjainak csontjait kézben tartani! A helyszín az a pálos kolostor volt Lepoglavában, amelyet maga Corvin János, Mátyás vér szerinti fia alapított, és ahová a budai pálosok összes iratanyagát is mentették egy időre. A sír helyszínét egyrészt történelmi forrásokból ismertük, illetve egy teljes emberalakos márvány sírfedlap mutatta meg azt, hogy itt fekszik Corvin János. A sírfedlapot helyi kőfaragó kollégákkal felemeltük, és a sírból egy gyönyörű gótikus téglából falazott sírkamra került elő. Ebből egy 19. századi ereklyetartó koporsó került napvilágra, amelynek a fedlapján a Corvinus  Johannis és Corvinus Cristophorus felirat volt olvasható. Itt már megdobbant a szívünk, tudtuk, hogy jó helyen járunk. A fedél leemelése után tárultak a szemünk elé azok a csontok, amelyek egymás mellé voltak helyezve. Megállapítottuk, hogy egy 30 év körüli felnőtt és egy 5 év korú gyermek csontváza került elő. A vizsgálatok lezárultával a csontokat visszahelyeztük a sírba, a kőrestaurátorok pedig a fedelet visszahelyezték a helyére, végül a pálos atyák újra felszentelték a sírt"  - mondta el Makoldi Miklós Zsombor ,a Magyarságkutató Intézet igazgatója, régész. 

Hihetetlen adatokat tudhatunk meg, amikor a társtudományok együtt dolgoznak Fotó: Ripost/BS

"Három nap és extrém környezet állt rendelkezésünkre"

Ez a misszió egy olyan kutatási projektnek a részeredménye, amely megmutatta, hogy miért fontos együtt dolgozniuk különböző kutatási területeknek. 

A történelmi háttér, a régészet klasszikus kutatási módszerei és az antropológia vizsgálatok is megerősítették, hogy Hunyadi Mátyás unokájáról van szó. Mindannyian tudtuk, hogy a végső szót a genetika mondja meg, amely végül mindent igazolt.  

Három nap és extrém környezet állt rendelkezésünkre ahhoz, hogy felnyissuk a sírt, mintát vegyünk a csontokból és vissza is zárjuk a sír fedelét. Mindkét csontvázból vettünk mintát a helyszínen, egy saját magunk által kidolgozott, minimális morzsolásos technikával csontpormintát, amelyet később az archeogenetikai laboratóriumba szállítottunk és itt dolgoztuk fel Magyarországon. A mintavételből sikerült jó minőségű DNS-t nyernünk, ebből pedig egy speciális technológiával, amely a létező legmodernebb, olyan színvonalú DNS adatokat tudunk kinyerni, mintha egy ma élő emberből dolgoznánk. Ez alapján már meghatározható volt a Hunyadiak genetikai öröksége - avatott be a részletekbe Dr. Neparáczki Endre, a Magyarságkutató Intézet igazgatója

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek