tóth gabi
Kétezer forintba is kerülhet kilója.
Az orosz-ukrán háború nyomán kirobbant energiaválság miatt az Európai Unióban minden kormány arra rendezkedett be, hogy a lakosságot védje. A rendelkezésre álló készletek a lakossági ellátást biztosítását szolgálják, az ipari vásárlók számára nem nagyon van lehetőség gázvásárlásra. Ez a helyzet vezetett oda, hogy szinte az egész kontinensen leálltak a műtrágyagyárak.
Miközben az alapanyagok beszerzése is bizonytalan számukra, a gázár a 2020 februári 8 euróról 324 euróra szökött föl a holland tőzsdén, ami azért is kritikus, mert a műtrágya-előállítás költségeinek 70 százalékát a földgáz teszi ki. A térségben egyedül az ausztriai Linz gyára működik, de csak 50 százalékos kapacitással, illetve Ukrajna hozzánk közelebb eső részén további kettő.
A probléma most hatványozott, hiszen ha ma újra is indítanák az üzemeket, egy hónap kellene, mire a normál termelésre rá tudnának állni, ráadásul a nagy hőkülönbség miatt ezek a rendszerek télen az ammónia hatására lefagynak, így egyébként is kevesebb műtrágyát lehet előállítani, mint egy optimálisabb hőmérsékletű nyári hónapban
– mutatott rá a Hírös Agrária Kft. műtrágya üzletágának vezetője, aki szerint a korábban jól bevált osztrák, román, szerb és horvát importforrások is elapadtak. Ha ez így marad, jövő tavasszal több százezer tonna műtrágya nem áll majd rendelkezésre.
300-400 ezer tonna letéti készletnél is komoly fennakadást jelentett, hogy eljuttassák a végterméket a felhasználókhoz, most pedig végképp az lesz, hogy 400 ezer forintos tonnaáron lehet csak hozzájutni a műtrágyához. Enélkül viszont gazdaságosan növényt termeszteni lehetetlen
– mutatott rá Farkas Dénes, aki szerint sokan arra spekulálnak, hogy akár 30-40 ezer forintos áremelkedés is bekövetkezhet. De még ha ez nem is válik valóra, félő, hogy már a mostani drágulás miatt is elérheti a kétezer forintot a kenyér ára.
Ha Magyarországon nem tudunk jövedelmezően szántóföldi növényeket előállítani, akkor azt a hétköznapokban az átlagemberek is meg fogják érezni a pénztárcájukon, még a mostaninál is jobban. Konkrétan, ha jövő júniusban és júliusban nem lesz elfogadható a terméshozam, akkor nyár végén, legkésőbb ősz elején találkozhatunk a kétezer forintos kenyérárakkal
– jelentette ki a szakember, aki úgy véli, hogy ha a termelők halogatják a műtrágyabeszerzést, pórul járhatnak, mert később lehet, hogy nem találnak a piacon szabad készletet.