tóth gabi
Az átlagosnál magasabb lehet a hőmérséklet Közép-Európában a Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálata szerint, így alacsonyabb lehet a fűtésszámla.
Az Európai Unió Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálata szerint az európaiak a szokásosnál lényegesen magasabb hőmérsékletet tapasztalhatnak majd ezen a télen, ami jelentős megtakarítást eredményezhet a fűtésszámlákban is, vagyis alacsonyabb lehet a rezsi.
A Kopernikusz tudósai vasárnap a leginkább figyelt szezonális előrejelzésükben arról számoltak be, hogy a Balti-tenger, a Földközi-tenger és az Északi-tenger part menti régióiban szinte biztos, hogy a történelmi átlagot meghaladó hőmérséklet várható. A melegebb időjárás bizonyossága emelkedett az elmúlt hónapban.
A rendkívül magas hőmérséklet mérsékelheti a földgáz iránti keresletet, amelyet az európai országok sietve raktároznak be - írja a szolgálat.
Globálisan a Kopernikusz 60-70 százalékos biztonsággal jelentette, hogy az Egyesült Államok középső és déli részén, valamint Kína, Japán és Oroszország nagy részén a téli hőmérséklet jóval magasabb lesz a megszokottnál.
Ám Európában is jóval melegebbre számíthatunk. 50-60 százalék a valószínűsége annak, hogy az Egyesült Királyság nagy részén, Közép- és Dél-Európában a hőmérséklet jelentősen meghaladja a történelmi normákat.
Mivel a legtöbb időjárási modell viszonylag enyhe körülményeket jósol 2022 hátralévő részére, valószínűleg elegendő gáz lesz a kereslet kielégítésére még akkor is, ha hideg lenne 2023 elején
– írta az Eurasia Group a vasárnapi Kopernikusz-jelentés előtt közzétett feljegyzésében.
Franciaország és Németország nagy részén 40-50 százalékos a valószínűsége annak, hogy a következő három hónapban jóval az átlag alatti csapadékmennyiség várható. Az eső és a havazás hiánya hatással lehet a belvízi folyami közlekedésre és a vízenergia-üzemeltetőkre, valamint a síszezonra.
A Kopernikusz-modell egyébként egyesíti az Egyesült Királyságból, Franciaországból, Németországból, Olaszországból és az Egyesült Államokból származó tudósok adatait. Az uniós program a világ minden tájáról származó műholdak, hajók, repülőgépek és meteorológiai állomások több milliárd mérését használja fel havi és szezonális előrejelzéseihez, és arra a következtetésre jutott, hogy eddig 2019 volt a kontinens legmelegebb éve.