Nagy tömegben vietnámi és thai kamulájkokat vásárolt Magyar Péter

INSIDER
Létrehozva: 2022.11.04.
Módosítva: 2022.11.04.

1956 hőseire emlékezünk – videó

Ma nemzeti gyásznap van, országszerte megemlékezéseket tartanak.

„Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar kormányt. Csapataink harcban állnak. A kormány a helyén van” – így hangzott Nagy Imre miniszterelnök utolsó, drámai hangú rádióbeszéde 1956. november 4-én, ami már előjelezte a közelgő tragédiát: forradalmunk eltiprását.

Fotó: Fortepan -Balla Demeter  (Hegyi Zsolt jogörökös adománya)

A 66 évvel ezelőtti külföldi katonai beavatkozás négy nappal azután történt, hogy a magyar kormány kinyilvánította az ország semlegességét és felmondta a Varsói Szerződést. Az invázió megpecsételte a Rákosi Mátyás nevével fémjelzett kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen indult szabadságharc sorsát. A főváros védői – nemzetőrök, rendőrök és honvédek – ugyan felvették a harcot, de az reménytelennek bizonyult: nemcsak az egyenlőtlen összecsapások követeltek újabb több száz áldozatot, hanem a kommunista restauráció után kezdődött megtorlás során is háromszáznál több embert végeztek ki úgymond „ellenforradalmi” tevékenységért, köztük Nagy Imre miniszterelnököt és Maléter Pál honvédelmi minisztert.

Fotó: Fortepan -Balla Demeter  (Hegyi Zsolt jogörökös adománya)

Bár New Yorkban a Biztonsági Tanács rendkívüli közgyűlése elfogadta a szovjet csapatok kivonására felszólító amerikai javaslatot és felkérte az ENSZ főtitkárát, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet megvizsgálására, az időközben határainkon kívül megalakult Kádár-kormány levetette „a magyar kérdést” a napirendről. A forradalom vérbe fojtása után újabb 34 évnek kellett eltelnie, mire Magyarország megszabadult az ország élére ültetett bábkormánytól és a felette őrködő szovjet megszálló katonáktól. 

Fotó: Fortepan -Balla Demeter  (Hegyi Zsolt jogörökös adománya)

November 4-én hosszú évek óta megemlékeznek az 1956-os események áldozatairól, ezt a napot az Orbán-kormány 2013-ban hivatalosan is nemzeti gyásznappá nyilvánította. Orbán Viktor a Facebook-oldalán emlékezett meg 1956 hőseiről.

 

Magyarország zászlaját most is az Országház előtt katonai tiszteletadással felvonták, majd félárbócra eresztették, a középületekre pedig gyászlobogót helyeztek. Az iskolákban tanóra vagy külön rendezvény keretében tartanak megemlékezéseket, a nyilvános szórakozóhelyeken a zene- és műsorszolgáltatás korlátozható.

Fotó: Bruzák Noémi

Budapesten délután 4 óráig protokollmentes megemlékezést tartanak az Új Köztemető 301-es parcellájánál, este fél 6-tól pedig emlékkoncertet adnak a Szent István Bazilikában, ahol Fauré Requiem című darabja lesz a műsoron. A hangversenyen való részvétel ugyan előzetes regisztrációhoz kötött, de az eseményt a Magyar Televízió is közvetíti, a csatornák tematikus műsorokkal és filmkínálattal készülnek.

A központi rendezvényeken kívül több fővárosi kerületben (így a pesterzsébeti temetőben és Kőbányán), valamint vidéken is sok helyen lesznek programok, Kiskunhalason például az ottani sortűz áldozataira emlékeznek. 

Nézd meg Nagy Imre rádióbeszédének megrendítő felvételét!

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek