tóth gabi
Az Országos Onkológiai Intézetben két év alatt óriási felújítást végeztek. Most átadták a felújított Nőgyógyászati Osztályt is.
Komoly ráncfelvarráson esett át az Országos Onkológiai Intézet. A felújítási program még a koronavírus-járvány alatt kezdődött: két év alatt 7653 négyzetmétert építettek újjá, hogy kedvezőbb körülmények között fogadhassák a betegeket. Ennek során 19 ezer négyzetméter falat építettek illetve helyeztek át, többszáz négyzetméter ablak- és ajtófelületet újítottak fel. Csaknem 100 mosdót és 170 külön vécét alakítottak ki, felújították a D épület teljes átjáróját mintegy 139 négyzetméteren. Emellett a kor elvárásainak megfelelő, új ultrahangvizsgáló eszközöket szereztek be, de elkészült egy új mikrobiológiai labor is. A Nőgyógyászati Osztálytllegutóbb húsz éve újították fel, épp itt volt az ideje, hogy megszépítsék, korszerűsítsék. A felújított osztályt szerdán adták át.
Az utóbbi évek egészségügyi fejlesztéseivel kapcsolatban hangsúlyozták, hogy 560 milliárd forintot fordítottak a felzárkózó régiókra részben hazai, részben uniós forrásokból. A központi régió fejlesztéseire csak nemrég került került sor. A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a kormány két megoldást dolgozott ki : az egyik az Egészséges Budapest program, a másik az új kórházfelújítási terv. Hátráltatta a fejlesztéseket a koronavírus-járvány, ami további feladatokat jelentett az egészségügyben, így az eredetileg tervezett 60 milliárdról 74,8 milliárdra kellett növelni a jelenlegi keretet. A beruházásoknak köszönhetően Budapesten és a környékén összességében 300 ezer négyzetmétert újítottak fel a kórházakban.
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság főigazgatója, dr. Demény Ádám lapunknak elmondta:
A felújítási munkálatok során energetikai, villamossági fejlesztéseket is végeztek, számos belső teret kialakítottunk. Kiemelt figyelmet fordítottunk azokra a helyekre, ahol a betegek megfordulnak: például a műtőkre, illetve minden olyan területre, ahol a betegek és a látogatók megfordulnak.
Mint ismert, az Országos Onkológiai Intézet az egész ország területéről lát el betegeket. Az intézmény főorvosa elmondta, hogy évente körülbelül 900 műtétet végeznek itt.
Vannak olyan beavatkozások, amiket az országban egyedülálló módon csak itt végzünk el. Évente 1900 kemoterápiás kezelést folytatunk, számos olyan gyógyszer áll rendelkezésre amit csak itt alkalmazunk, ilyen az immunterápia
– hangsúlyozta dr. Novák Zoltán.
A felújítást megelőzően online felmérést végzett az intézmény, amiből kiderült, milyen színt, hangulatot szeretnének a páciensek az egyes szinteken. A fő cél az volt, hogy aki ide bekerül, otthon érezze magát.
Dr. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Metropol azon kérdésére, hogy milyen következményei vannak annak, hogy az Európai Unió visszatartja a Magyarországnak járó pénzeket, az egészségügyre az államtitkár azt válaszolta:
Mi azzal számoltunk, hogy az unióval minél előbb sikerül megjegyeznünk. Járnak nekünk ezek a források. A kórházfejlesztésekre és infrastrukturális fejlesztésekre körülbelül 200 milliárd forint állna ebből rendelkezésre, azonban egyelőre állnak azok a beruházások, amiket ebből finanszíroztunk volna.
Az államtitkár beszélt az elmúlt évek bérfejlesztéséről is.
A kormány 2016 óta komoly béremelési programot hajtott végre a szakdolgozóknál, utána pedig az orvosoknál. Terveink szerint, amennyiben a gazdasági körülmények engedik, a szakdolgozók bérfejlesztése továbbra is folytatódik. Ezenkívül az állami intézményekben a rendkívüli energiaárakra való tekintettel a Pénzügyminisztérium valamilyen kompenzációt fog nyújtani
– mondta el dr. Takács Péter.