tóth gabi
Hárommillió forintot is fizethet, aki nem összegyűjti, vagy újrahasznosítja, hanem elégeti az avart.
Egyre jobban hullanak a falevelek, melyek pillanatok alatt beterítenek egy kiskertet. Sokan ahelyett, hogy bezsákolnák, vagy komposztot készítenének belőle, elégetik a leveleket. Pedig az avarégetés során felszabaduló káros anyagok nemcsak a levegőminőséget rontják, hanem tartós egészségügyi problémákat is okozhatnak. Előbbiekre jó példa lehet a fejfájás, szédülés, émelygés, az érzékek csökkenése, a szem- és légzőszervi irritáció, illetve az asztmatikus tünetek, utóbbi kapcsán pedig a koszorúér-problémáktól kezdve, a szív-, máj-, vese-, tüdő- és vérképzési rendellenességeken át, az immunrendszer gyengülésén keresztül, az infarktusig. A legapróbb részecskék például 20 perc alatt is a véráramba juthatnak, fokozva a vérrögképződést.
Tavaly január óta országosan tiltott a zöldhulladék égetése, aki mégis megkockáztatja, százezres vagy akár 3 milliós bírságra is számíthat.
Az avar többek között mulcsként, gyeptrágyaként, valamint komposztként is újrahasznosítható
– mondta a Borsnak Pertus Viktor kertész.
„Aki megfelelően komposztál, az fél-egy év múlva értékes humuszt kap majd, amit a veteményesben és a dísznövények ágyásaiban is használhat" – tette hozzá a szakember, aki szerint persze az elszállítás is megoldás lehet.
Tavasszal és ősszel elérhető a zöldhulladék-elszállítási szolgáltatás, amikor is az előre megvásárolt plasztikzsákokba gyűjthetjük be a kerti „szemetet”, amit aztán a helyi hulladékkezelő cég szállít majd el
– magyarázta Petrus.
Természetesen ha felaprítjuk az avart, sokkal több fér majd belőle a zsákokba, amihez még csak speciális gép sem kell, csupán egy fűnyíró. A gyűjtőtartályból kikerülő apróra vágott nyesedék eztán mulcsként teríthető az ágyások talajára, hogy megvédje növényeinket a téli hidegtől, lebomlásával pedig csak tovább gazdagítja majd a talajt.