kulcsár edina
Vajon mire számíthatunk a leghidegebbnek tartott évszakban?
A népi időjóslások évtizedes megfigyelésekre épülnek, s bár nem jelentenek garanciát arra, hogy 100 százalékosan működnek, pláne a globális felmelegedés mellett, mégis érdemes odafigyelni rájuk, eljátszadozni velük. Hiszen, ki tudja, lehet, idén meglepően jól működnek majd?! No, de lássuk, hogy az előttünk álló őszi napok időjárásából mire lehet következtetni az idei tél, illetve karácsony kapcsán!
Úgy tartják, ha szeptember 29-én, Szent Mihály napján keleti szél fúj, akkor kemény télre számíthatunk. Ellenben, ha Szent Mihály napján itt van még a fecske, karácsonyig legelhet a kecske, azaz ha szeptember 29-én kellemes az idő, akkor karácsonyig kitart az enyhe idő.
Október 21.,Orsolya napja szintén jeles dátum a népi meteorológiában. Eleink szerint, ha aznap szép az idő, akkor az karácsonyig kitart.
Október 26-a Dömötör napja. Ha akkor hideg szél fúj, akkor kemény télre számíthatunk.
November 1-je, mindenszentek: ha aznap szép az idő, akkor havas télre készülhetünk.
November 11-e Márton napja. Ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál: vagyis fordított hatásra számíthatunk: ha aznap nagyon hideg lesz, karácsonykor enyhe időre van kilátás.
November 19-e Erzsébet napja. Ha ezen a napon havazik, akkor fehér karácsonyra készülhetünk.
November 25-e talán a legismertebb népi időjós dátum, a hozzá tartozó kis kétsorossal: ha Katalin tocsog, karácsony kopog. Vagyis ha aznap enyhe az idő, kemény lesz a tél.