tóth gabi
Egy eljegesedett fagyasztó egekbe emelheti a villanyszámlát.
Ritkán jut eszünkbe, hogy a konyhában is csökkenthetjük a rezsit. Pedig egy kis odafigyeléssel több ezer forintot is megtakaríthatunk egy hónapban. Egy eljegesedett fagyasztó, vagy egy vízköves vízforraló például pillanatok alatt az egekbe tudja emelni a villanyszámlát. Hogy mi mindent tehetünk az energiaspórolásért a konyhában? A mindmegette.hu érdekes tippeket ad.
1. Ne nyitogassuk sűrűn a hűtőszekrényt, mert az ilyenkor beáramló meleg levegő lehűtéséhez több áramot vesz fel a készülék.
2. Tartsuk tisztán a hűtőnket! Olvasszuk le, amikor már megjelenik a jég, a hátulját pedig rendszeresen takarítsuk. A poros hűtő sok áramot fogyaszt!
3. Ne tegyük napra vagy radiátor mellé a hűtőt, ugyanis irgalmatlan mennyiségű energiára lesz szüksége a készüléknek a hűtéshez, ha a környezetéből is csak meleget kap.
4. Tartsuk ideális hőmérsékleten. Ez a hűtőszekrényben +5, +7 fok, a mélyhűtőben pedig -15, -18 fok.
5. Az elektromos tűzhelynél aranyat ér, ha fedőt teszünk az edényre. De egy kuktával még gyorsabban készen vagyunk, ráadásul kevesebb áramot használunk fel.
6. Nagyobb hővel kezdjünk főzni, majd csökkentsük a hőmérsékletet.
7. A sok vízben főzés helyett inkább kevés vízben pároljuk a zöldségeket! Így nemcsak energiát spórolunk, de a krumpli, répa íze sem fő ki annyira.
8. A főzési idő vége előtt tíz perccel kikapcsolhatjuk az elektromos főzőlapot, marad benne annyi hő, hogy az étel így is megfő.
9. A sütési idő vége előtt kapcsoljuk le a sütőt, hiszen a forró sütő még sokáig tartja a hőt, az étel pedig így villanyhasználat nélkül is tud sülni.
10. Kis mennyiségekhez érdemes inkább grillezőt vagy forrólevegős sütőt használni, ha van otthon.
11. Csak akkor melegítsük elő a sütőt, ha a recept kifejezetten kéri, például kelt tésztáknál!
12. A vízforralót annyi víz forralására használjuk, amennyire szükségünk van, ne többre! A kihűlt víz újramelegítése ugyanis nagyon költséges.
13. A vízforralót hetente vízkőtelenítsük. A vízköves melegítő ugyanis zabálja az áramot.
14. A mosogatógép kevesebb vizet használ, mintha a mosogatóban vagy folyó víznél mosogatnánk. Emellett a kevés vizet hamarabb felmelegíti, mint a bojler.
15. Érdemes megvárni a mosogatógépnél, amíg teljesen megtelik. Ha nem túl zsírosak a tányérok, edények, kapcsoljuk át gazdaságos, „eco” módra a szerkezetet.