tóth gabi
Drámai helyzet: az aszály miatt sorra száradnak ki vizeink.
Az élővilág számára tragikus a jelenlegi aszályos időjárás. A problémát súlyosbítja, hogy az emberi beavatkozás következtében vizeink vízmegtartó képessége egyre kisebb.
„Annyira lecsökkent a víz mennyisége, hogy azok a patakok is kiszáradnak, amelyekkel korábban soha nem történt ilyen” – hívta fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem Hidrobiológiai Tanszékének vezetője. Csabai Zoltán a Ripost-nak kifejtette: a szárazság mellett az is probléma, hogy amikor végül megjön a csapadék, pillanatok alatt elfolyik a víz. Ehhez az is hozzájárul, hogy a folyómedreket a szabályozás során kiegyenesítették, és eltávolítottak minden olyan dolgot, ami meg tudná tartani a vizet.
Márpedig egy patak nemcsak egy vízfolyás, hanem az élővizében több ezer faj él együtt, komplex közösséget alkotva. A Budapesti Természetvédelmi Őrszolgálat halmentésbe kezdett a Szilas-patakból: az őshonos fajokat lejjebb szállították az alsóbb, még csörgedező részekre. Két napon keresztül folyt a küzdelem, ám a halak ötöde így is elpusztult. Ráadásul vizeink a klímát is szabályozzák, és ha elapadnak, az ezen a téren is visszaüthet.
Stábunk körbejárta a leginkább veszélyeztetett folyókat és tavakat, videóösszeállításunkban láthatod a szomorú tapasztalatokat: