tóth gabi
Hazánk miniszterelnöke a Kossuth Rádióban beszélt az egész Európát értintő energiaválságról és a kormány legfrissebb döntéseiről.
Orbán Viktor a mai pénteken ismét a Kossuth Rádió stúdiójának volt a vendége. A Jó reggelt, Magyarország! című műsorban részletesen beszélt az ukrán-orosz háború okozta energiaválságról, a várható gazdasági helyzetről és a kormány legfrissebb intézkedéseiről.
Orbán Viktor kormányfő a beszélgetés elején közölte, Európában háborús árak vannak. Senki sem gondolta volna február 24-én, hogy lezárul egy korszak és belépünk a háborúk korába - tette hozzá. "Tudnunk kell, hogy ez a háború nemcsak a frontokon, hanem az európai gazdaságban is zajlik, és ennek része az energiaárak emelkedése. Mindez megkérdőjelezi a modern és biztonságos életünket, az európai élet feltételeit senki sem kérdőjelezte meg."
Két nagy csata lesz: a munkahelyekért és az elviselhető energiaárakért.
Most még munkaerőhiány van Magyarországon, de mindenki becsülje meg az állását, mert a következő hónapokban recesszióra kell számítani Európában, és ez az állások elvesztéshez vezethet - mondta Orbán. Az áram ára az ötszörösére, míg a gáz ára a hatszorosára emelkedett. Brüsszelben be kéne látni, hogy a szankciós politika az ellenkezőjét okozta, mert az európaiaknak fáj jobban, és nem haladunk a háború lezárása felé - tette hozzá.
Most már látszik, hogy az európai gazdaság tüdőn lőtte magát.
Nálunk lesz energia, de nagyon drágán - mondta a kormányfő. Orbán Viktor közölte, elrendelte egy operatív törzs felállítását, amelynek az energia-veszélyhelyzet végrehajtása a felelőssége. Növelni kell a kitermelést, míg a külügyminiszternek 700 millió köbméter gázt kell beszereznie. Elrendelték a lignittermelés fokozását, és a Mátrai Erőműben újraindul két blokk. A rezsicsökkentés megtartása érdekében hozzá kellett nyúlni az átlag feletti fogyasztáshoz, és afelett piaci árat kell fizetni.
Ha nem így tennénk, akkor a teljes rezsicsökkentést meg kéne szüntetni.
Orbán Viktor elmondta, Magyarország nehezebb helyzetben van mint a gazdag Nyugat, mert nálunk a teljes rezsihányad kifizetése jóval nagyobb része a teljes fizetésnek, mint Nyugaton. Éppen ezért kellett korábban bevezetni a rezsicsökkentést. Ráadásul az utóbbit a baloldal nem támogatta, és mindig piaci árat követelt. Nálunk a teljes rezsihányad kifizetése szegénységbe taszítaná az embereket - tette hozzá.
Meg akarjuk védeni a rezsicsökkentést.
A háborús árak mellett nem fér bele, hogy mindenki rezsicsökkentett árat fizessen - mondta Orbán Viktor. Manfred Weber gázelvételi ötlete rosszabb, mint a kommunisták - tette hozzá. Magyarország az elejétől fogva ellenezte a szankciós politikát. Ha így megy tovább, akkor ki fogják nyuvasztani az európai gazdaságot - tette hozzá. Tűzszünetet, majd békét kell kötni Oroszországgal - mondta a kormányfő.
Brüsszelben újra kell értékelni a helyzetet.
Jó és szükséges döntés volt a kata átalakítása - mondta Orbán Viktor. 2012-ben ő is részt vett annak a kidolgozásában, egyszerű és kezelhető adóformát akartak létrehozni a lakossági szolgáltatóknak. Az elején nem is volt baj, mert a kkv-k 90 százaléka mindig csak magánszemélyeknek számlázott. A cégek aztán rájöttek arra, hogy nekik jobb, ha az emberek katába mennek. Így 450 ezerre szaladt ezeknek a száma, és ebből 300 ezer egy cégnek számláz. Még ez is belefért volna, ha nincsen háború - mondta. Ez így nem fér bele, főleg a nyugdíjrendszer miatt.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a mostani háborús helyzetben nem fér bele a 450 ezer katás, csupán 50-100 ezer. Többféle adózási forma van, és ezeket lehet választani. Szeptember 25-ig tudnak nyilatkozni az érintettek arról, melyik adónemet választják. Megjegyezte, hogy a baloldal erősen kritizálta a katát a bevezetésekor. A baloldal korábban bebizonyította, hogy nem lehet rájuk bízni az országot, most vannak olyan döntések, amikkel sokan nem értenek egyet, és erre a baloldal fel fog ülni. Most az összefogás felé kell mennünk - tette hozzá.
Mindenki segítsen abban, hogy a háborús helyzetben meg tudjuk védeni az országot.
Orbán Viktor elmondta, a hadseregnek van egy veszélyhelyzeti állapota, és a hadsereget most mozgósítani kell. A következő napokban a hadsereg számára pluszforrások kerülnek a határ védelme érdekében. A déli határvédelmet már nem lehet a hadsereggel megoldani, és a rendőrök sem bírják már sokáig - tette hozzá. Ha az EU nem támogatná a migrációt, akkor már nem lenne migrációs probléma sem - mondta. Ma délután aláírja a határvadász egységek felállításáról szóló rendeletet. Az ő fizetésük feljebb tolja a katonák és a rendőrök fizetését is.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy 80 százalékkal több illegális határátlépés történt eddig az évben, mint tavaly, és ennek jelentős része a Balkánon történik. A háború nekünk nem érdekünk - mondta a kormányfő. Mások viszont jól járnak vele, még akkor is, ha a kirobbantásában nem volt részük. Kína teljesen ki volt szolgáltatva az arab országoknak olaj tekintetében, míg most a konfliktus haszonélvezője lett az orosz olaj miatt. Akik nagyon sok pénzt keresnek a háborún, azok az energiacégek és a Soroshoz hasonló emberek, akik érdekeltek a háború fenntartásában - mondta a kormányfő.
A kormány azon dolgozik, hogy a háború negatív hatásai minél kevésbé érintsék Magyarországot.