Létrehozva: 2022.07.29.

Mire figyeljünk nyáron a fogaink épsége érdekében?(x)

A nyári szabadságok, utazások idején a sok élmény közepette hajlamosabbak vagyunk megfeledkezni a fogápolásról vagy épp az időszerű fogorvosi látogatásról.

Szerző Ripost

A nyári szabadságok, utazások idején a sok élmény közepette hajlamosabbak vagyunk megfeledkezni a fogápolásról vagy épp az időszerű fogorvosi látogatásról. Pedig, ha folyamatosan odafigyelünk fogaink egészségére, akkor nemcsak a szép mosolyunk garantált, de számos kellemetlenségtől is megkímélhetjük magunkat. A szájhigiénia mellett érdemes arra is figyelni, hogy megóvjuk fogainkat azoktól a sérülésektől, amelyeknek nyáron fokozottan kitettek.


Fogápolás egész évben

A fogaink egészségét külső és belső tényezők egyaránt befolyásolják. A fogaink felületére a mindennapok során lepedék rakódik le, amelyen elszaporodhatnak a baktériumok. Ez a kellemetlen lehelet mellett hosszú távon fogkőképződéshez, fogszuvasodáshoz, de ínygyulladáshoz is vezethet. A legfontosabb teendő tehát ennek megelőzése, mégpedig a helyes technikával történő rendszeres fogmosással.
A fogkefénkkel végzett körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg az íny környékét és a fogak teljes felületét. A fogmosás akkor a leghatékonyabb, ha legalább 2-3 percet szánunk rá – reggel és este egyaránt. Rendszeresen használjunk fogselymet a fogközök tisztítására, hiszen az itt megbúvó baktériumok okozzák a fogszuvasodás jelentős részét! Ha tehetjük, minden étkezés után mossunk fogat, de legalább reggelente és lefekvés előtt!
A napi fogápolási rutin mellett látogassunk el évente fogorvoshoz, hogy ellenőrizze fogaink állapotát és ha szükséges, kezelje a kialakuló fogászati problémákat. Ilyen alkalmakkor érdemes professzionális fogkő-eltávolítást is kérni a szakembertől. Emellett egy hosszabb utazás előtt mindenképpen érdemes megnézetni fogainkat, nehogy a nyaralás kellős közepén törjön ránk a fogfájás!

Fotó: 123rf.com


Mire figyeljünk nyáron?

A nyár a legtöbb ember számára a pihenésről, a kikapcsolódásról szól. Ilyenkor hajlamosabbak vagyunk megengedőbbek lenni magunkkal, olykor megfeledkezünk a napi rutinról, akár a fogmosás terén is. Utazásaink alatt is figyeljünk oda fogaink tisztán tartására, hiszen egy kialakuló fogszuvasodás vagy ínygyulladás megkeserítheti pihenésünket.
A hűsítő italok, a fagylaltok vagy a cukros édességek habzsolása szintén jellemző a nyaralások időszakára. Ezen ételek és italok fogyasztása során a hirtelen jelentkező fájdalom, a nyilalló érzés felhívhatja a figyelmünket számos fogászati problémára. A helytelen fogápolás miatt az íny begyulladhat és visszahúzódhat, ami miatt előbukkanhatnak az érzékeny fognyakak. A hidegre jelentkező nyilalló fájdalom utalhat kezdődő fogszuvasodásra, de rosszabb esetben fogbélgyulladás is állhat a háttérben, amit gyökérkezeléssel lehet megszüntetni.
A hideg és cukros ételek helyett fogyasszunk inkább friss gyümölcsöket, ropogós zöldségeket! Töltsük fel vitaminkészleteinket természetes módon! A napérlelte gyümölcsök a vitaminok mellett ásványi anyagokkal is ellátják szervezetünket, amelyekre a fogainknak is nagy szüksége van. A csonthéjas gyümölcsök fogyasztásával azonban legyünk óvatosak! Könnyen fogpótlás  lehet a vége, ha óvatlanul ráharapunk egy barack- vagy meggymagra. Távolítsuk el a magot, mielőtt megennénk a gyümölcsöket!
A nyár alkalmat ad arra is, hogy olyan szabadidős tevékenységeket végezzünk, amelyekre máskor nincs lehetőségünk vagy időnk. Túrázás, kerékpározás, extrém sportok kipróbálása: számos olyan izgalmas lehetőség adódik ilyenkor, ami a fogainkra veszélyt jelenthet. Egy szerencsétlen botlás vagy esés miatt letörhet fogunkból egy kis darab, vagy akár meglazulhat, kitörhet a teljes fogunk is. A balesetveszélyesebb tevékenységek során ne csak a végtagjaink épségére gondoljuk, hanem ha kell, használjuk fogvédőt is!
 

Ha megtörténik a baj... jöhet a fogpótlás?

A legnagyobb elővigyázatosság ellenére is bekövetkezhet olyan baleset, amely a fogaink sérüléséhez, ne adj’ Isten elvesztéséhez vezethet. A kisebb felszíni sérülések lehet, hogy nem is járnak igazán fájdalommal, azonban ezeket is érdemes minél hamarabb kezeltetni!  Hosszú távon táptalaja lehet komolyabb problémáknak egy kisebb felszíni repedés is. Ha a fog egy kis része törik le, akkor a fogtöméshez is használt anyagból, élpótlással történik a sérülés helyreállítása. De készülhet korona is a letört fog pótlására.
Komolyabb baleseteknél előfordulhat, hogy a fog nagy része letörik. Ilyenkor nem biztos, hogy lehetséges a helyreállítás, és a maradék részt is ki kell húzni. Ilyenkor több fogpótlási lehetőség közül is választhat a szakember: a fogtechnikus által gyártott híd segítségével vagy implantátum beültetésével is történhet a fogpótlás. 
Nem kell tehát kétségbe esni, ha sérülés következtében elveszítjük fogunk kisebb-nagyobb részét, hiszen a fogpótlási technikákkal orvosolni lehet a problémát. Jobb azonban elkerülni a bajt és odafigyelni fogaink egészségére, illetve védelmére. Tartsuk be a napi fogápolási rutint, figyeljünk oda a megfelelő vitamin- és ásványi anyag-bevitelre, hiszen az ép fogak jobban ellenállnak a fizikai hatásoknak is! 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek