tóth gabi
Elképesztő szeretetcunami fogadta a magyar biokémikust élete egyik legfontosabb városában.
Bár Szolnokon született, élete első 18 évét Kisújszálláson töltötte Karikó Katalin, melyre mindig is büszke volt. Ahogy a kisújszállásiak is mérhetetlenül büszkék földijükre, a vakcina anyjára. Olyannyira, hogy egy évvel ezelőtt egy civil kezdeményezés indult, melynek eredményeképpen megszületett a Szeretünk, Kati!-díj. Ebből egyetlenegy létezik a világon, melyből nem is lesz több a létrehozói szerint.
Köztudott, hogy Katika nagyon sok díjat kapott a világ minden táján, a legmagasabbakat. Felvetődhet a kérdés, hogy miért is van szükség erre a többihez képest jelentéktelen kis díjacskára. Az a gondolat vezérelt bennünket, hogy az eddigi díjait mind a tudományos munkája miatt kapta. Miközben a tudós mögött áll egy ember, aki a mi testvérünk a földink, aki a viselkedésével, megjelenésével, a riportok, beszélgetések során soha nem felejti el, hogy kisújszállási. Ez annyira szép és annyira emberi tőle, hogy ez megérdemelne egy olyan díjat, amit mi, egyszerű emberek adunk neki
– mondta a civil díj átadója során Rácz Lajos. Az eseményen Karikó Katalin egy különleges előadást tartott, melynek keretében a tudományos érdekességeken túl a kisújszállási gyökereiről is mesélt a kisújszállási Vigadóban.
Karikó Katalin ma már 70-nél is több rangos elismeréssel büszkélkedhet. Megkapta többek közt a Franklin Medalt, a Breakthrough-díjat, a Reichstein-érmet és a Rosenstiel-díjat. Kisújszállás, Szeged, Csongrád-Csanád megye és Jász-Nagykun-Szolnok megye díszpolgára, aki átvehette a Semmelweis-díjat és a Széchenyi-díjat is.