Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
Létrehozva: 2022.07.27.

Kánikulában a laptopok is hőgutát kaphatnak - így segíthetsz rajtuk

Utánajártunk, mit okozhat a túlmelegedés a gépeknél és hogyan lehet azt megelőzni.

Szerző Ripost

Az utóbbi napokban izzasztó ízelítőt kaptunk a már-már trópusi kánikulából. Nyilván te is nehezen bírod a 40 fok közeli hőmérsékleteket, talán nem is gondolsz rá, hogy nemcsak az emberi szervezetet viseli meg ez az extrém hőség, hanem a számítógépeinket is.

Fotó: Robert Nagy

A laptopok tervezett üzemi hőmérséklete 30 és 70 fok közötti, vagyis ezen a hőfokon működnek előírás szerint. Ha ennél jobban felmelegednek, már nincs rá garancia, hogy ne károsodnának a benne lévő alkatrészek, például a processzor és a videokártya, amik működés közben maguk is hőt termelnek. Az üzemi hőmérséklethez hozzáadódik a kinti hőmérséklet, és ez kánikulában már túlmelegedést okozhat. Arról kérdeztük a szakértőt, hogy ennek milyen következményei lehetnek és hogyan lehet megelőzni a túlmelegedést.

A modern eszközök már megfelelő védelemmel vannak ellátva és visszavesznek a teljesítményből szükség esetén. Ha rendkívüli melegnek vannak kitéve a laptopok, akkor akár le is állhatnak, ami nemcsak arra a fájlra lehet végzetes, amin éppen dolgozunk, de magának a gépnek sem tesz jót 

– mondta el a Ripost-nak a Furbify munkatársa. 

Az otthoni használatra szánt, úgynevezett konzumer kategóriás gépeknél akár a burkolat is megolvadhat, ha erős napfénynek van kitéve. Ezeknek az élettartamát a garancia végéig tervezik, ezért 2-3 évesen már a hőségnek is kevésbé állnak ellen. A természetesen jóval drágább üzleti kategóriás gépeknél ettől kevésbé kell tartani, mivel komoly hűtőrendszerrel szerelik fel azokat, ami megakadályozza, hogy a hő jelentősebb kárt tegyen bennük a használat során, tudtuk meg a szakembertől, aki azonban arra is rámutatott, hogy a hűtőrendszer csak akkor működik megfelelően, ha ügyelünk a tisztaságára

A felgyülemlett por vagy más szennyeződések akadályozhatják a megfelelő légáramlást, így csökkentik a hűtés hatékonyságát. Ha laptopunk hajlamos a túlmelegedésre, érdemes megvizsgálni és kitisztítani a hűtőrendszerét, különben előbb-utóbb a szervizben köt ki

–  figyelmeztetett Tóth Roland.

A levegőben szálló, szabad szemmel nem érzékelhető por bizony észrevétlenül megül mindenütt, idővel pedig a sok-sok apró szemcse vékony réteggé áll össze, ami meggátolja a meleg levegő távozását. Ezen súlyosbíthat a laptop helytelen használata is, például ha rendszeresen az ágyban, az ölben tartják. Ekkor ugyanis az ágynemű, az ágytakaró vagy éppen a ruha szöszei éppúgy bejuthatnak a hűtőrendszerbe, mint a porcicák. Ráadásul a textil akadályozhatja a légáramlást is, így tovább rontja a hűtőrendszer hatékonyságát.

Ugyanakkor a meleg okozta kisülés vagy alkatrész-meghibásodás nem villámcsapásként érkezik, a bajt intő jelek előzik meg. Ilyen lehet például, ha a gép hangosabban működik a szokásosnál, vagy ha a programok rendkívül lassan futnak rajta, és már betöltődni is alig akarnak, nemhogy normálisan lehetne dolgozni rajtuk. 

Amikor hallhatóan jobban zúgnak a beépített ventilátorok, akkor ajánlott azonnal elmenteni a munkánkat és kikapcsolni az eszközt egészen addig, amíg lehűl. Különben bekövetkezhet, hogy a túlmelegedés miatt a gép magától kikapcsol, és elszáll az addigi munkánk. Ha pedig folyamatosan túlerőltetjük a nagy hőségben, azzal komolyabb károkat is okozhatunk 

– tette hozzá, és rögtön néhány jó tanáccsal is ellátott, hogy elkerülhetők legyenek az ilyen károsodások:

  1. Ahogy a telefonokat, úgy a laptopokat se felejtsd olyan helyen, ahol hosszú ideig direkt napsütés érheti! Nyáron az autóban sem szabad benn hagyni a gépeket még akkor sem, ha éppen nincsenek használatban, hiszen a járművekben a belső hőmérséklet könnyen 50-60 Celsius fok is lehet a kánikulában.
  2. Érdemes lehet laptophűtőt is beszerezni, ami ventilátorral vagy más megoldással hűtheti az eszközt, de már az is sokat segít, ha lyukacsos állványra vagy sima felületre helyezed, hogy az alja ne tudjon annyira felhevülni.
  3. A laptopot használd mindig szilárd felületen, hogy biztosítsd a levegő zavartalan áramlását, és évente portalanítsd! 

+1. Monitorozhatod a laptop hőmérsékletét, erre a Speccy vagy a Macs Fan Control programok kiválóan alkalmasak.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek