kulcsár edina
Megint elsősorban a betegekre és az idősekre kell vigyáznunk, de a virológusnak más tanácsai is vannak.
Új hullám érkezett - jelentette be Facebook-oldalán Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának munkatársa. Nem, nem a Balatonon nyaral, hanem azt figyeli, hogyan viselkedik a világban és Magyarországon a Covid, és a szakirodalomra, valamint az adatokra támaszkodva von le következtetéseket és ad tanácsot arra vonatkozóan, milyen védekezésre van most szükség.
A virológus szerint ismét elsősorban az idősekre és a krónikus betegekre kell nagyon vigyáznunk. Nekik azt javasolja, hogy vegyék fel a 4. oltást is mihamarabb, de a 3. oltás felvételét most már mindenkinek javasolja. Ugyancsak érdemes ismét életbe léptetni a higiéniai rendszabályokat, ha esetleg már megfeledkeztünk volna róla: alapos kézmosás, távolságtartás, a tömeg kerülése zárt térben, sőt Kemenesi kifejezetten azt javasolja, hogy zárt térben ismét viseljünk maszkot. Ez persze nem kötelező, de aki krónikus beteg vagy tart a fertőzéstől, csökkentheti annak esélyét.
Tisztán körvonalazódik egy ideje az úgynevezett BA.4 és BA.5 variánsok által indított nyári hullám Európában. Az első tapasztalatok már megérkeztek, nálunk pedig épp felívelőben vannak az esetszámok így ideje kicsit elemezni a helyzetünket.
Ezzel indokolja a virológus, hogy ismét foglalkozik a témával. Felidézi, hogy Portugáliában magas az átoltottság, ennek ellenére vannak halálesetek, ám ezek 93 százalékban 80 éven felüliek. Az omikron variáns ellen három oltás véd jól, ezért mindenkinek érdemes a harmadikat is kérnie, mert így ha el is kapjuk a fertőzést, a kórházi kezelést elkerülhetjük. A vírus újabb és újabb variánsai egyre jobban kikerülik az első védvonalnak számító antitesteket, ezért jobban fertőznek és képesek elindítani a járvány újabb hullámát.
Még mindig sok mindent nem tudunk a vírusról, különösen hosszabb hatásáról, a long-Covidról, ezért legcélszerűbb elkerülni a fertőzést. Ráadásul bárki újra elkaphatja az újabb variánsok valamelyikét akkor is, ha korábban már volt covidos.
Ezért a fertőzés elleni védelem mindenki számára fontos!
- hívja fel a figyelmet a virológus.
Korábban Rusvai Miklós virológus is arról beszélt a Ripost-nak, hogy a megbetegedések számának emelkedésére számít.
Biztos, hogy emelkedik a következő hetekben nálunk is az esetszám. Hogy ez meddig tart, nem tudni, de én arra számítok, hogy még ezen a héten is emelkedni fog a múlthetihez képest. Azt viszont nem gondolnám, hogy ismét a napi 1,5-2 ezer fölé megy majd a napi új fertőzöttek száma. Emlékezzünk arra, hogy az omikron hullám csúcsán, januárban 20 ezernél is több új fertőzött volt naponta – ennek az egytizedére számítok most
- vélekedett.
Bizakodásra ad okot, hogy a szennyvízben nem nő a koronavírus koncentrációja. A 26. héten a szennyvizek SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációjában korábban tapasztalt emelkedés megállt, a mintavételi helyek többségét stagnáló tendencia jellemzi. További emelkedés a vizsgált Budapest környéki agglomerációs települések (Tököl, Biatorbágy, Szigetszentmiklós, Budakeszi, Százhalombatta) és Eger szennyvíz mintája esetében tapasztalható, míg csökkenés egyik vizsgált település esetében sem jelentkezett - tájékoztat a koronavírus.gov.hu oldal.