tóth gabi
A 25 éven aluli fiatalok nem fizetnek személyi jövedelemadót, ennek köszönhetően idén nyáron többet kereshetnek azok a diákok, akik a szünidő egy részét munkával töltik.
Micsoda nyár, micsoda nyári munka! Az idén életbe lépett szja-mentesség ugyanis azokra a fiatalokra is vonatkozik, akik diákmunkát vállalnak a vakáció idején. A kedvezménynek van felső határa: havonta 433 700 forintig terjedő adóalapra vonatkozik. Az e fölötti részből a kifizető levonja a személyi jövedelemadót. A Ripost7 cikke.
A legelőnyösebb, ha a diák iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát. Máris mondjuk, miért! A 25. életévének betöltéséig a tanuló, hallgató nem fizet sem személyi jövedelemadót, sem járulékot. Sőt, a munkáltatónak sem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie. Az április 3-ától életbe lépett kormányrendelet szerint az iskolaszövetkezet számára fizetendő minimális szolgáltatási óradíj összege a tag részére kifizetett óradíj 1,178-szorosa, az óradíj pedig legalább a minimálbér egy órára vetített összege.
A munkaviszonyban foglalkoztatott tanuló jövedelméből a munkáltató 18,5% társadalombiztosítási járulékot von le.
Ennek alapján a járulékot az önálló tevékenységből származó jövedelmekre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Ez azt jelenti, hogy a diák is elszámolhat költséget tételesen, számlák alapján, vagy 10% mértékben bizonylat nélkül. Járulékot csak akkor kell fizetni, ha a diák részére fizetett díj eléri a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összegének 30 százalékát, vagy naptári napokra annak 30-ad részét, azaz a napi 2000 forintot.
Így is vállalhat munkát a diák mezőgazdasági, turisztikai idénymunkára vagy alkalmi munkára. Ide tartozik az is, ha filmben statisztál. Az alkalmi munkavégzés összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, 1 naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és 1 naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig tarthat.
Ebben az esetben a diák nemcsak szja-t, hanem járulékot sem fizet, a munkáltató fizeti a közterhet. Alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a kötelező legkisebb munkabér 85 százaléka, garantált bérminimum esetén 87 százaléka jár. A filmipari statiszta napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a 18 000 forintot.