Létrehozva: 2022.06.14.
Módosítva: 2022.06.14.

Így emelkedik a hőmérő higanyszála a bezárt autóban nyáron

Vigyázz, rövid időre se hagyd bezárva a gyereked vagy az állataid a kocsiban!

Mindenkit sokkolt a hír, hogy a múlt héten meghalt egy négyéves kislány, akit fent felejtettek egy buszon, amely annyira áthevült a nyári hőségben, hogy a gyermek szervezete már nem tudott megbirkózni a pokoli meleggel. 

Fotó: Pixabay

Utánajártunk, milyen mértékben forrósodik fel egy autó, ami ilyenkor szinte üvegházként működik: a napsütés hatására melegedni kezdenek az olyan belső felületek mint a műszerfal, az üléskárpit és a kormány, amelyek azután megpróbálják leadni a bennük felgyülemlő hőt. Ezeket az infravörös hullámokat azonban a kocsi ablaküvege nem engedi át, hanem visszaveri, így a hőenergia csapdába kerül odabent. Ennek következtében a jármű utastere nagyon gyorsan melegszik, az alábbi táblázat mutatja, hány perc alatt milyen hőfokok lehetnek odabent a külső hőmérséklet emelkedésével.

Grafika: EUMET

A hőguta (orvosi nevén hipertermia) akkor következik be, amikor a külső hő tartósan meghaladja a szervezet belső 37°C-os hőmérsékletét. A pulzus és a légzésszám megemelkedik, miközben a vérnyomás csökken, így a szervek nem kapnak elég vért és bekövetkezik a halál. Kisgyermekekre és kistestű állatokra fokozottan veszélyes a tartós meleg, mert a szervezetük hőháztartása még kevésbé fejlett. Náluk 3-szor vagy akár 5-ször olyan gyorsan bekövetkezhet a vég, ezért még rövid időre sem szabad bent hagyni őket a bezárt autóban, és ezen az sem segít, ha az ablakok kicsit le vannak engedve!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek