tóth gabi
Európában kezdett el terjedni a majomhimlő betegség, ami eddig leginkább csak Afrikában volt jelen.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken rendkívüli ülést tartott a majomhimlőjárvány kitörésének megvitatására, miután Európában több mint 100 megbetegedést erősítettek meg.
Eddig legalább nyolc országban ütötte fel a fejét a majomhimlő: Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország és az Egyesült Királyság. De az Egyesült Államokból, Kanadából és Ausztráliából is jelentettek gyanús eseteket.
A betegséget először majmoknál azonosították, és jellemzően szoros érintkezés útján terjed. Az esetek megjelenése azért is ad okot az aggodalomra, mert eddig csak nagyon ritkán jelent meg Afrikán kívül. A tudósok azonban nem számítanak arra, hogy a járvány a Covidhoz hasonló világjárvánnyá fejlődik, mivel a vírus nem terjed olyan könnyen, mint a SARS-COV-2.
A majomhimlő általában enyhe vírusos betegség, amelyet lázas tünetek és jellegzetes, dudoros kiütések jellemeznek.
„Az Egyesült Királyságban, Spanyolországban és Portugáliában megerősített esetekkel ez a valaha volt legnagyobb és legelterjedtebb majomhimlőjárvány Európában” – közölte a német fegyveres erők egészségügyi szolgálata.
„Nagyon valószínűtlen, hogy ez a járvány sokáig fog tartani. Az esetek jól elkülöníthetők a kontaktuskövetés révén, és szükség esetén gyógyszerek és hatékony vakcinák is rendelkezésre állnak” – jelentette ki Fabian Leendertz, a Robert Koch Intézet munkatársa.
A WHO európai vezetője mégis azt mondta: aggódik amiatt, hogy a fertőzések felgyorsulhatnak a régióban.
A majomhimlő ellen nincs specifikus vakcina, de a WHO adatai szerint a himlő felszámolására használt vakcinák akár 85%-ban is hatékonyak ellene.
A WHO tudósai jelenleg a vírus különböző esetekből származó meghatározását végzik, hogy kiderítsék, van-e köztük összefüggés. Az ügynökség várhatóan hamarosan friss információkkal szolgál - írja az Evening Standard.