Létrehozva: 2022.05.30.

Rusvai Miklós elárulja: így kerülheted el a majomhimlőt

A virológus elmondta a Ripostnak, mi mindenre érdemes odafigyelni.

A majomhimlő veszélyes betegség, de évtizedek, sőt több, mint két évszázad óta létezik ellene védőoltás. Hogy mit kell róla tudni és felvehető-e már most, arról dr. Rusvai Miklós beszélt a Ripost-nak.

Rusvai Miklós
Fotó: Origo

A fekete himlő elleni oltás megvéd

„A majomhimlő elsősorban a fiatal generáció betegsége. Itt most ők a veszélyeztetettebbek, egyszerűen azért, mert akik 1979 előtt születtek és megkapták a fekete himlő elleni védőoltást, egész életükben legalább részlegesen védettek a majomhimlő ellen is, mivel a fekete himlő elleni oltás életre szóló, bár idővel halványuló védettséget ad, szemben a koronavírussal, ami ellen az oltást időnként ismételni kell” – árulta el a virológus a Ripost-nak.

majomhimlő
Fotó: MTI

1978-ban diagnosztizálták az utolsó fekete himlő esetet, így ezután a kötelező védőoltás is megszűnt. Tehát azok fogékonyak teljesen a majomhimlővel szemben, aki 1979-ben vagy azután születtek.

 

Csökkenthető a fertőzésveszély

„Ne simogassunk majomhimlőst és ne járjunk szexpartikra!” – viccelődik a virológus, amikor azt kérdezzük, hogyan csökkenthető a majomhimlő-fertőzés veszélye. Majd komolyra fordítja a szót Rusvai Miklós: „Aki Afrikába utazik, ne próbálja ki a különböző helyi étkeket és kezelje óvatosan az ottani állatokat. A fertőződés ugyanis nagyon sokszor állatok révén kerül át az emberre. Nagyon vigyázzunk az Afrikából importált egzotikus rágcsálófajokkal, mert ezek is közvetíthetik a fertőzést.”

 

A védőoltás a fekete himlőt már megszüntette

A szakember szerint a majomhimlő elleni védőoltás alkalmazása az érintett területeken indokolt.

„Ez az első védőoltás, amit tudatosan használt az emberiség, és közel kétszáz éven át teljesítette a kötelességét, ráadásul olyan jól, hogy a betegség, ami ellen létrehozták, meg is szűnt a Földön. Tehát ez a vakcina bizonyította a képességeit és azt, hogy ártalmatlan” – nyugtat meg mindenkit a virológus, aki a jelenlegi esetszámnál nem tartja indokoltnak a védőoltás újbóli bevezetését.

„Úgy gondolom, ha be is vezetik, akkor 'gócoltás' formájában teszik majd. Vagyis a majomhimlős esetek környezetében élőknél, a családtagoknál, ismerősöknél, azoknál, akikkel a háromhetes lappangási idő alatt találkozott a fertőzött személy. Amennyiben nem sikerül megfékezni, felszámolni ezt a járványt, lehet, hogy indokolt lesz újra általánosan is alkalmazni – elsősorban Afrikában. Nem a kisszámú amerikai és európai eset az, ami ezt indokolttá teszi” – vélekedik a szakember, aki kijelentette: jelen állás szerint, ránk nézve nem jelent veszélyt a majomhimlő.

Ha valaki mégis szeretné, felveheti most a majomhimlő elleni védőoltást Magyarországon? – tettük fel a kérdést.

„A majomhimlő ellen védő, eredetileg a fekete himlő ellen készített védőoltás stratégiai készletei megvannak, de EU-s fennhatóság alá tartoznak, valamint a magyar hatóságok engedélye is szükséges ahhoz, hogy hozzáférhetők legyenek. Tehát egyelőre nincs mód arra, hogy bárki felvegye a védőoltást” – közölte dr. Rusvai Miklós.

Oltóanyagot vásárol az EU a majomhimlő ellen „Az Európai Unió úgy döntött, hogy a tagállamok közösen vásárolnak oltóanyagot és antivirális szereket a majomhimlő ellen” – közölte Richard Bergstrom, Svédország oltási programjainak irányítója. Az EU a dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat által gyártott Imvanex vakcinából, valamint az amerikai Siga Technologies vállalat Tecovirimat nevű vírusellenes gyógyszeréből rendel. A hírek szerint nagyjából egy hét múlva aláríják a szerződéseket, az első szállítások pedig akár már júniusban megkérkezhetnek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek