Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.03.04.

Újabb magyar űrbatyu indul a sztatoszférába, sokat várnak tőle

Speciális csapdába gyűjti a levegő különböző rétegeiben levő aeroszol részecskéket a sztratoszférába repülés közben az Űrbatyu lll. elnevezésű magaslégköri ballon, amelyet május 7-én reggel küld fel a Bakonyi Csillagászati Egyesület.

Szerző Ripost

 

Az ajkai székhelyű amatőr csillagász csoport a Holdraszállás 50. évfordulójára repítette az első ballont az ajkai sportpályáról 2019. július 20-án. A ballon 26532 méter magasságig jutott, útközben a műszerek kamerával felvételt készítettek, így az adatok feldolgozását követően láthatták annak az útját. Az Űrbatyu II már több műszert, például egy 360 fokban felvételeket készítő kamerát is vitt magával. A felvételeket virtuális valóság szemüvegre is feldolgozták a csillagászok, így aki a szemüveget felteszi, úgy érzi, hogy repül a ballonnal együtt, majd a világűr határából néz le a Földre. 

Ivanics Ferenc, az egyesület elnöke elmondta, hogy a projekt elsősorban tudományos kísérlet, de a felbocsátás nyilvános lesz azzal a céllal, hogy az érdeklődőkhöz közelebb hozzák a csillagászat és a természettudomány világát. Az Űrbatyu III-at a Ság hegyről, Celldömölk mellől, egy kráterből bocsátják fel. Újdonság lesz, hogy távcsővel követik. Ismét betesznek a ládába a műszerek közé egy helymeghatározót, amelynek koordinátái alapján a felbocsátó csapat tagjai követik. A sztratoszférában, a világűr határán a nyomáskülönbség miatt a latex ballon eldurran, onnantól a polisztirol doboz, amely a műszereket viszi, zuhan lefelé. Amint visszatér a légkörbe, kiold a fékezőernyő. Ha lakott területen ér földet, akkor sem tesz kárt semmiben, mert lassan ereszkedik, a doboz pedig alig 2 kiló, így nem jelent veszélyt. A levegő szennyezettségét és a vulkáni tevékenységből érkező szennyeződést összegyűjtő eszközt a kutatók elemzik, abból következtetnek arra, a levegőben levő szennyező anyagok hogyan befolyásolják a globális felmelegedést. A kamera által rögzített felvételeket közzéteszik, így minden érdeklődő megtekintheti a 10-20 vagy akár 30 kilométer magasságban készült felvételeket.

Az Űrbatyu nevet az első felbocsátás előtt egy közönségszavazáson kapta a projekt. A szavazók nevezték el a dobozban repülő legófigurát Sztratosz Ferinek, vagyis a sztratoszférát megjáró Ferinek. A kísérletet a Vas megyei Gothard Jenő Csillagászati Egyesülettel közösen végzik.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek