tóth gabi
Lehet, hogy le kell mondanunk a jövőben kedvenc süteményeinkről.
Meglepő mértékű áremelkedésre figyelhettek fel azok, akik mostanában cukrászdában jártak. Hogy mi áll az egekbe szökő árak mögött? Nos, a Ripost által megkérdezett cukrászok elmondása szerint az alapanyagok drágulása, a megnövekedett a szállítási költség és a forint gyengélkedése. A forgalmazócégek sem mernek akkora tételben bevásárolni, mint korábban. Ráadásul sokszor nem is készletről kapnak árut, hanem külön kell megrendelniük azt.
Legalább egyharmaddal kéne a málnás süti és fagyi árát idén, hiszen 25-30 százalékkal drágultak a gyümölcsök is
− hozza fel példaként Fazekas Ádám. Az Európa legjobb pisztácia fagyiját jegyző cukrászmester szerint nem fognak tudni annyit elkérni ezekért a termékekért, mint amennyibe az előállításuk kerül. Ezért elképzelhető, hogy az egyre magasabb beszerzési árak miatt a desszert jellegű sütemények háttérbe szorulnak, és visszatérnek a hagyományosabb sütemények, amelyeknek olcsóbb az előállítása.
Várhatóan kevesebb csokoládés és gyümölcsös édességet találhatunk majd a cukrászdák kínálatban, inkább a túrós, mákos, fahéjas sütik válnak hangsúlyosabbá
− prognosztizálja Fazekas Attila, aki testvérével közösen viszi a boltot.
A cukrászok szerint jó megoldás lehet kissé újragondolt formában tálalni a hagyományos süteményeket. Olyan jól bevált házi édességekhez nyúlnának vissza, amelyek előállítása nem jár komoly költségekkel.
A mi cukrászatunk eddig a francia vonalat képviselte, sokféle drága, minőségi alapanyaggal, mint az olajos magvak, a pisztácia, a pekándió, a mogyoró. Az ilyen sütemények és fagyik most várhatóan ritkulni fognak, bár azt nem gondolom, hogy teljesen kikopnának a kínálatból
− fűzi hozzá Fazekas Ádám.
Szavaikat alátámasztja a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete szakmai elnökének véleménye is, aki kimondottan drámainak látja a helyzetet.
„A cukrászati termékek drágulása is megkezdődött. Míg tavaly átlagosan 350 forint volt egy fagyi, idén a legtöbb helyen már 450-et is elkérnek érte. Alighanem ez vár ránk süteményfronton is”
− mondta érdeklődésünkre Erdélyi Balázs. Hozzátette:
A szakma jövője a tét. Muszáj árat emelni ahhoz, hogy a cukrászok túléljék a jelenlegi helyzetet, amikor a megdrágult külföldi alapanyagok és az alkalmazottak kifizetése után gyakorlatilag mínuszban vannak
− mutatott rá Erdélyi Balázs, hozzátéve, hogy nehéz meghúzni azt az árhatárt, amit még hajlandók a vevők megfizetni, és amiből az üzlet is képes talpon maradni.
Sokan gondolhatják, hogy az emelésekkel nyerészkedni akarnak a cukrászok, de erről szó sincs. A szakma már minden tartalékát felélte. Az elmúlt két évben a Covid miatt sokan elhagyták a pályát, és nem valószínű, hogy visszatérnek. Magas fizetésekkel semmiképp nem tudják visszacsábítani őket
− fejtette ki az elnök, aki szintén azt tartja az egyik lehetséges útnak, hogy a cukrászok visszanyúlnak nagyszüleink háború utáni receptjeihez. Akkor sem dúskáltak a javakban, most is meg lehet úszni olcsóbban a süteménykészítést, és akkor még lehet jövője a szakmának.
Remélem, a vásárlók − akárcsak a koronavírus miatti nehéz időkben − most is kitartanak mellettünk!
− mondta bizakodóan a szakember.