tóth gabi
Székesfehérváron tekinthető meg a kiállítás.
Királyok és Szentek – Az Árpádok kora címmel nyílt nagyszabású kiállítás Székesfehérváron.
A zártkörű rendezvényen beszédet mondott Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki kormánybiztosként az Árpád-ház Program megvalósulását felügyeli.
Ezt követően a tárlat megvalósításában résztvevő intézmények – Magyar Nemzeti Múzeum, Magyarságkutató Intézet, Szent István Király Múzeum – vezetői és Székesfehérvár polgármestere köszöntötték a résztvevőket.
Minden idők legnagyobb Árpád-kori emlékeket felvonultató tárlata március 18-án délután a nagyközönség előtt is megnyílt.
Megtudtuk: a 700 lelet több mint 10 országból érkezett hozzánk erre a különleges kiállításra.
Az érkezőket királyi óriásbábok fogadták: a Magyar Szent Család – Szent István, Boldog Gizella és fiuk, Szent Imre – mellett Szent László, Könyves Kálmán és II. András óriásbábja sorakozott fel az épület előtt.
A múzeum előtt számos kulturális program várja az érdeklődőket. Magyarország legkorábbi néptáncai a középkorban kialakult körtáncok voltak, az Árpádok korára is ezek voltak jellemzőek. 14.30-tól ezekből adott ízelítőt a Sub Rosa régizenei együttes, a jelenlévők Rovó Tamás, a Vörösmarty Színház táncművésze vezetésével tanulhatták meg ezeket a táncokat.
A középkori vitézek életébe is bepillanthattak a résztvevők, a múzeum épülete előtt az I. András Király Lovagrend tartott látványos bemutatót. Harcosaik használat közben mutatták be a kardok, tőrök, pajzsok, csatabárdok és lőfegyverek különféle fajtáit, emellett a jelenlévők a korhű középkori ruházatot és vértezetet is megismerhették.
A kiállításhoz kapcsolódóan múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak majd. A cél a jelenségalapú oktatás eszköztárával értelmezni és kontextusba helyezni a kiállított tárgyakat a fiatal látogatók számára, elképzelhetőbbé tenni az általuk nehezen elképzelhető államalapítás korát, valamint emberközelbe hozni számukra az Árpád-kor történelmi eseményeinek szereplőit.
A kiállítás bemutatja a honfoglaló magyarokat, a királyi temetkezési szokásokat, a király lándzsáját, a dinasztikus kapcsolatokat is elmagyarázza, de a vallási szférákba is bevezet és számos liturgikus tárgyat is megtekinthetünk a kiállításon, az Árpád-házi szenteket is megismerhetjük, ahogy a betelepült népekről is sok információt kaphatunk és a hétköznapi életükre is ráláthatunk a kiállított tárgyaknak köszönhetően.
István trónra lépésekor szilárd hatalmat kapott örökségül. Hátra volt ugyanakkor uralma feltétlen elismertetése az ország egész területén, az új kormányzati rendszer bevezetése, valamint a keresztény egyház kiépítése.
Bár ezek a folyamatok már Géza fejedelem alatt megkezdődtek, a keresztény királyság megalapításának és szervezeti kiépítésének feladata főként Istvánra hárult. A még apja által létrehozott német szövetségnek köszönhetően megjelent nehézfegyverzetű lovagok segítségével győzte le trónkövetelő nagybátyját, Koppányt, s fejezte be – már a hatalom legitimálását jelentő koronázását követően – központosító harcait. Uralkodásának időszakában megszületettek az új rend alapjait megfogalmazó törvények, nyugati mintára megkezdődött a saját oklevélkiadás és pénzverés.
A középkori keresztény világban kiemelt tisztelet övezte a buzgó vagy önfeláldozó vallásosságuk miatt haláluk után szentté avatottakat. A szentté avatást megelőzte a boldoggá avatás, melynek alapja a régről fakadó spontán tisztelet vagy az illető életére, erényeire, esetleges vértanúságának körülményeire kiterjedő vizsgálat lehetett.
A boldoggá avatáshoz az erényesség mellett két igazolt csodára is szükség volt, a szentté avatáshoz pedig újabb kettőre. A szentekhez kapcsolódó csodák többsége gyógyító csodatétel volt, sírjuk utóbb a gyógyulást keresők zarándokhelyévé vált. A szentté avatás azt jelentette, hogy az adott személy a megdicsőültek közé került, s az egyház számára előírássá vált tisztelete.
A kiállítás június 15-ig, naponta 8–20 óra között látogatható a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületében. Részletes információ a kiállítás honlapján olvasható: www.arpadok.hu oldalon található.