kulcsár edina
A rangos intézmény közzétett egy összefoglalót, ami segíthet a tünetek leküzdésében.
A koronavírus után egyeseknél jelentkezhetnek poszt-Covid tünetek. Ezek alatt azt értjük, amikor a fertőzés lezajlása után legalább 4 hét eltelt, és egyes tünetek megmaradtak, melyek megnehezítik a mindennapokat, rontják az életminőséget.
A poszt-Covid tünetek lehetnek testi (pl. keringési és vérnyomás problémák, nehéz légzés, köhögés), valamint pszichológiai tünetei is. Nemcsak testi, de lelki állapottal is összefügghet például a vissza-visszatérő mozgásszervi fájdalom, a fáradékonyság, a terhelhetőség csökkentése és az elhúzódó hasmenés.
A Semmelweis Egyetem összegyűjtötte a legjellemzőbb mentális poszt-Covid tüneteket:
1. A vírus közvetlen hatása az idegrendszerre
2. A fertőzéssel járó érzelmi terhek (félelem, szorongás, kórházba kerülés élményei)
3. A hétköznapi élet és a biológiai ritmus felborulásából adódó terhek
A legfontosabb, hogy az elhúzódó pszichológiai zavarok esetén ne habozzunk segítséget kérni! Alvási problémák esetén (ha többször alszunk rosszul, mint jól) 1 hónap után, hangulati tünetek esetén két hét után, ha nagyon kétségbeesett, esetleg halállal vagy öngyilkossággal kapcsolatos gondolataink vannak, akkor azonnal.
Az úgynevezett „Önsegítő módszerekkel” saját magunkon is tudunk segíteni. A Semmelweis Egyetem ezekről is közzétett egy mindenki számára elérhető összefoglalót, ami segíthet az érintetteknek. Ezt ide kattintva éred el.
„A legtöbb esetben maguktól rendeződnek a koronavírusból való felgyógyulás után megmaradt problémák, de mindenképp fontos orvoshoz menni, ha baj van”– mondta korábban a Ripost-nak Rusvai Miklós virológus a fennmaradó testi tünetek kapcsán. „Nagyon változó, mennyi idő, mire sikerül megszabadulnia valakinek a tünetektől. 6 hétig az igazolt fertőzés után long-covidról beszélünk, ha még tartanak a tünetek, 6 hét után pedig már poszt-covidról. Poszt-covidnak nevezzük azt a jelenséget is, amikor a fertőzés átvészelése után minimum hat héttel később jelentkeznek tünetek.”